Japán: a sérült atomerőmű helyzete nem romlott
Kan Naoto japán kormányfő pénteken a nemzethez intézett tévébeszédében felszólította honfitársait, hogy egységbe forrva építsék újjá az országot.
Hozzátette, hogy Japánt a nulláról fogják újraépíteni, s ebben mindenkinek részt kell vállalnia. Honfitársait bátorítva hangoztatta: ne csüggedjenek, folytassák a kemény munkát úgy, ahogy már a múltban is helyreállították Japánt. A heves földrengés, az azt követő szökőár és a nukleáris válság "nagy próbatétel a japán nép számára" - mondta a politikus.
Nem súlyosbodott a sérült fukusimai reaktor állapota az elmúlt napokban az ENSZ bécsi székhelyű, atomenergetikai kérdésekkel foglalkozó szervezete, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) egyik vezető beosztásban dolgozó munkatársa szerint. "A fukusimai 1-es erőműnél kialakult helyzet továbbra is súlyos, de a legutóbbi tanácskozásunk óta a helyzet nem romlott" - mondta Graham Andrew.
Az Egyesült Államok nyugati partjait ugyanakkor elérte néhány, a feltételezések szerint a fukusimai erőműből származó radioaktív részecske. A jelentéktelen mennyiségű részecske miatt a sugárzás szintje csak minimális mértékben ugrott meg, és még mindig jóval alacsonyabb annál, semhogy az emberek számára káros hatású legyen - közölték pénteken nemzetközi, a nukleáris kísérletek tilalmának kérdéskörével foglalkozó megfigyelő állomások (CTBTO) adataira hivatkozva amerikai diplomáciai források.
A CTBTO-nak a világban 60 megfigyelőállomása van, amelyek képesek észlelni a cézium- és jódizotópok nagyon kismértékben radioaktív részecskéit is. "Akár egyetlen radioaktív atomot is észlelnek a műszereik, és nagyjából most ennyi is történt" - mondta egy név nélkül nyilatkozó diplomata.