2011. március. 08. 06:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 08. 06:41 Világ

Börtönbe kerül egy szerzetes 500 forintnyi dohány miatt

Három év börtönt kapott büntetésül egy szerzetes a bhutáni királyságban, mert 500 forint értékű dohányárut vitt hazájába Indiából.

A 23 éves férfi Bhután rendkívül szigorú dohányzásellenes törvényének első áldozata. Akár öt év börtönt is kaphatott volna, ennyi a maximum hasonló tettért. A férfinál 48 csomag bagót - rágni való dohányt - talált a rendőrség. A szerzetes azt vallotta, hogy nem tudott az új törvényről, amely január elejétől érvényes. 

"Bűnhődnöm kell, de a büntetés lehetett volna enyhébb. Még csak el sem dugtam a dohányt, amikor átjöttem a határon. Ha akkor ellenőriz a rendőrség, most nem kerülnék börtönbe" - mondta elítélése után könnyeivel küszködve. 

Bhutánban az év elejétől a rendőrség bárki otthonában kutathat csempészdohányáruk után. A buddhista vallású himalájai királyságban úgy tartják, hogy a dohányzás árt a karmának, ezért betiltották a dohánytermékek árusítását már 2005-ben. Ugyanakkor nem tilos a dohányzás, csak éppen szigorúan korlátozott: havonta 200 szál cigaretta vagy 15 deka dohányipari termék a fejenként engedélyezett maximum. A korlátozás igencsak fellendítette a cigarettacsempészetet, a szomszédos India a fő "exportőr". Bhután ezért hozott az idei január elején olyan törvényt, mely rendkívül szigorúan bünteti azt, aki csempészett cigarettát árul vagy szív. Házi készleteit vámengedéllyel kell igazolnia mindenkinek.

Bhutánban hivatalosan deklarált cél, hogy a királyság a világ első dohányzásmentes országa legyen.

 

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.