2011. február. 22. 06:22 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 22. 14:39 Világ

Erős földrengés rázta meg Új-Zélandot, áldozatok is vannak

Több tucat halálos áldozata is van az új-zélandi Christchurch városát kedden megrázó nagy erejű, 6,3-as fokozatú földrengésnek. A polgámesteri kabinet szükségállapotot hirdetett.

Legalább 65 halálos áldozata van a keddi új-zélandi földrengésnek - közölte John Key miniszterelnök. Az áldozatok száma valószínűleg nőni fog, ahogy a mentők a romok között túlélők után kutatnak a Déli-szigeten lévő Christchurchben, az ország második legnagyobb, 360 ezer lakosú városában.

Sokan épületromok között rekedtek. A tűzoltók közlését a rendőrség megerősítette, és arról számolt be, hogy többeket az őket szállító autóbuszokra zuhant törmelékek öltek meg.

Számos épület összedőlt, és tüzek is keletkeztek a belvárosban. A rengés időpontjában - néhány perccel délután egy óra előtt - a városban sűrű volt a forgalom, az utcákat ellepték az emberek, mert sokan munkahelyükre igyekeztek vissza az ebédelésből.

MTI

A televíziós képsorok pánikhangulatot mutattak, a helybeliek - beszámolójuk alapján - borzalmas pillanatokat éltek át. Megszakadt az áramszolgáltatás, a belvárosi épületekből igyekeztek kimenteni a bent rekedt embereket. A város repülőterét lezárták.

A 346 ezer lakosú Christchurch Új-Zéland Déli-szigetének keleti tengerpartvidékén fekszik. Tavaly szeptemberben 7-es erősségű földrengés rázta meg, de annak fészke jóval mélyebben volt a mostaninál. Akkor is tetemes anyagi kár keletkezett, de emberéletet nem követelt a természeti csapás.

Szükségállapotot rendelt el a városvezetés

"Mindenkinek meg kell értenie, hogy a város számára ez egy szomorú nap" - mondta Bob Parker polgármester. Eközben az új-zélandi kormány közölte: egyelőre nem tudja megerősíteni, hogy a természeti csapás emberéleteket is követelt volna. Bill English pénzügyminiszter újságíróknak azt mondta, sok beszámoló érkezett a kormányhoz halálesetekről, de a kabinet nem tudja ezeket megerősíteni.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.