Az Egyszerű Emberek mégsem léptek ki a szlovák Sas frakciójából
Megőrizte parlamenti többségét a négypárti szlovák kormánykoalíció.
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) három parlamenti képviselője, akik az ellenzékkel való szavazás miatt a frakcióból kizárt Igor Matuloviccsal együtt az Egyszerű Emberek nevű csoportot alkotják, szerdán bejelentették: úgy döntöttek, hogy mégsem lépnek ki az SaS frakciójából, és továbbra is támogatják az Iveta Radicová vezette kormányt. Amennyiben kitartottak volna fenyegetésük mellett, a koalíció elveszítette volna parlamenti többségét.
A 150 tagú parlamentben a koalíciónak eredetileg 79 képviselője volt. Matulovicot kizárták az SaS frakcióból, míg egy kereszténydemokrata képviselő - Andrej Durkovsky - önként hagyta el frakcióját, így a koalíciós képviselők száma 77-re csökkent. Matulovic és Durkovsky is azonban nyilvánosan kijelentette, hogy továbbra is támogatják a koalíciót.
"Soha nem az volt a célunk, hogy szétverjük az Iveta Radicová vezette kormányt. Önhibánkon kívül kerültünk ebbe a helyzetbe, s abból nem kívánunk politikai tőkét kovácsolni. Mindkét felet kielégítő megegyezést kötöttünk a pártvezetéssel" - jelentette ki Jozef Viskupovic, a négyek egyik tagja.
Az Egyszerű Emberek, Igor Matulovic és három társa, az SaS listáján került be a parlamentbe. Matulovic nem titkolta, hogy távlati célja egy önálló párt létrehozása. Több ízben is vitába keveredett Richard Sulík pártelnökkel, s miután a múlt héten a kettős állampolgárság kérdésében egy ízben együtt szavazott az ellenzéki Irány-Szociáldemokráciával (Smer) kizárták a frakcióból. Három társa ezt követően jelezte: követni fogják Matulovicot. A frakció szerdai ülésen azonban a felek kompromisszumos megoldásra jutottak.
Viskupovic szerint az SaS vezetése elfogadta azon követelésüket, hogy önálló pártjuk megalakítása után kilépnek a frakcióból, s képviselői mandátumukat is megtartják. Igor Matulovic kijelentette: egyetért társai döntésével.
Hasonló problémával küszködik a Bugár Béla vezette Híd magyar-szlovák párt is, amelynek listáján pedig egy kisebb párt, a Polgári Konzervatív Párt (OKS) négy tagja került be a parlamentbe. Ezek a négyek is igyekeznek önálló arculatot szerezni a parlamentben, bár egyelőre nem kerültek nagyon éles konfliktusba a Híd vezetésével.
Szlovák politológusok szerint a négypárti kormánykoalíció gyakorlatilag hat pártból áll, ami erősen törékennyé teszi. Megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen stabil a kormánykoalíció, s kitölti-e a négy évre szóló mandátumot.