Berlinnek sokkal tartoznak a boltosok és az elvált apák
A városi és községi önkormányzatokat Németországban sem veti föl a pénz: költségvetésük meglehetősen szűkre szabott, ezért ahol csak tudnak, takarékoskodnak. Emiatt különösen súlyosan érinti őket, hogy vállalatok és magánszemélyek hatalmas összegekkel tartoznak nekik, részben már évek óta.
Egyedül a fővárosnak és kerületeinek a kinnlevősége mintegy 250 millió euróra (66,5 milliárd Ft) rúg. Az összeg be nem fizetett helyi adókból, fővárosi, illetve kerületi tulajdonban lévő épületekben bérelt iroda- és üzlethelyiségek nem fizetett bérleti díjából, közterületi bírságokból, valamint elvált apák tartásdíj-kötelezettségéből tevődik össze. (Utóbbit az önkormányzat mintegy megelőlegezi a családnak.)
Berlin egyik kerülete most megelégelte a kilátástalan küzdelmet az adósokkal. Marzahn-Hellersdorf önkormányzata külső céget akar megbízni a 13 millió eurót kitevő adósság behajtásával. Ehhez már megkapta a fővárosi közgyűlés és önkormányzat jóváhagyását. Első lépésként olyan kinnlevőségeket adnak el a névérték meghatározott hányadáért, amelyekre a kerület gyakorlatilag már "keresztet vetett" - vagyis lemondott róluk. A követelések egy része még a 90-es évekből származik.
Mint Stefan Komoss, a kerületi önkormányzat pénzügyi tanácsnoka a Die Weltnek elmondta, az idén legalább 750 ezer euró bevételre számítanak a kinnlevőségek, elsősorban bérleti díjhátralékok értékesítéséből. A többi kerület egy része (köztük Steglitz-Zehlendorf és Mitte) érdeklődve figyeli a marzahni kísérletet, és annak sikere esetén szívesen követnék a példát.
Mások - így Charlottenburg-Wilmersdorf vagy Schöneberg-Tempelhof - nem lelkesednek az újításért. Az utóbbi kerületnek ugyan szintén legalább nyolcmillió eurós kinnlevősége van, ám ezen belül a behajthatatlannak ítélt összeg csupán 12 ezer euróra rúg. A másik kerület polgármestere pedig azzal érvelt, hogy a kinnlevőségekhez "érzékeny személyi adatok" kapcsolódnak, amelyek semmiképpen sem juthatnak egy magáncég birtokába. Ezért a kerület inkább megpróbál egyezkedni az adósokkal, például úgy, hogy részletfizetést vagy átütemezést ajánl fel nekik.