A japán kormányfő vérig sértődött Medvegyev kurili látogatásán
Megbocsáthatatlan sértésnek nevezte Kan Naoto japán kormányfő hétfőn Dmitrij Medvegyev orosz elnök tavalyi novemberi látogatását a Kuril-szigetek vitatott hovatartozású déli szigetein.
Kan a Japánban "Északi Területeknek" nevezett szigetcsoport visszatérésének szentelt, hagyományosan február 7-én tartott rendezvényen beszélt erről. A miniszterelnök fogadkozott, hogy mindent megtesz a Moszkva által a II. világháború végén annektált négy sziget visszaszerzéséért, síkraszállt ugyanakkor a területi vita békés rendezéséről és az orosz-japán gazdasági együttműködésről szóló párbeszéd folytatása mellett. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a japán kormányfő kijelentései "nem diplomatikusak. Élesen eltérnek attól az udvarias hangnemtől, amely a miniszterelnök és Dmitrij Medvegyev elnök múlt őszi jokohamai találkozóját jellemezte."
Lavrov leszögezte, hogy Oroszország kész a legszorosabban együttműködni Japánnal a Kuril-szigeteket érintő konkrét programok végrehajtásában. Hajlandó a minden témát felölelő párbeszédre, beleértve a békeszerződésről szóló tárgyalásokat is, azon elveknek megfelelően, amelyeket Dmitrij Medvegyev Jokohamában ismertetett a japán kormányfővel.
A Kuril-szigetek lánca Kamcsatka és Japán legészakibb szigete, Hokkaido között húzódik mintegy 1200 kilométer hosszan, s az 56 földdarab közül a legtöbb lakatlan és sivár. A láncot a Szovjetunió a második világháború végén, a japán kapituláció után foglalta vissza a távol-keleti országtól négy olyan déli szigettel együtt, amely korábban nem tartozott Oroszországhoz vagy a Szovjetunióhoz. Japán az 1951-ben kötött San Franciscó-i békeszerződésben lemondott a Kunasir, Iturup, Sikotan és Habomai szigetekre vonatkozó területi igényéről, ennek ellenére ezeket még mindig saját északi területeinek tekinti. Ez a területi vita a legfőbb oka annak, hogy Japán és Oroszország máig nem kötötte meg a háborút lezáró kétoldalú békeszerződést.
A japán kormány tagjai időről időre "szemléket" tartanak a déli Kuril-szigetek felett, amelyek szép időben szabad szemmel is láthatók Hokkaido partjairól. Korábban még a tengerre is kihajóztak, vagy repülőgépre szálltak, hogy onnan szemléljék meg a területet. Tavaly októberben Mabucsi Szumio közlekedési, területfejlesztési és turisztikai miniszter, aki egyben Japán legészakibb szigetének, Hokkaidónak a fejlesztési minisztere, Nemuro városából "tekintette meg" a Kuril-szigetek déli partjait. Az orosz kézen lévő szigetek egykori lakosaival találkozva kijelentette: úgy érezte, ők erős vágyat éreznek az "Északi Területek" japán fennhatóság alá való visszatérése iránt.
A látogatás orosz oldalon nem maradt válasz nélkül: tavaly novemberben Dmitrij Medvegyev államfő - az első orosz vezetőként - felkereste a területet. A múlt héten pedig Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter utazott a Kuril-szigetekre, hogy Iturupon és Kunasiron egy-egy helyőrséget ellenőrizzen. Útja során hangoztatta: Moszkva azt tervezi, hogy fejleszti ottani csapatainak a fegyverzetét. A japán külügyminiszter a tervek szerint csütörtökön utazik Moszkvába hivatalos tárgyalásokra, s ez a kérdés valószínűleg a napirendi pontok élén szerepel majd, de az ügyben haladás nem várható.