2011. február. 04. 21:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 04. 21:30 Világ

Több ezren követelték a kormány távozását Albániában

Több ezren követelték az albán kormány lemondását és előre hozott parlamenti választások kiírását Tiranában, valamint három másik albániai városban pénteken tartott békés tüntetéseken. Két héttel ezelőtt a tiranai kormányszékháznál tartott demonstráció erőszakba torkollott és három emberéletet követelt.

A tüntetéseket az albán parlamenti ellenzék vezető ereje, a szocialista párt felhívására tartották, hogy korrupcióra és választási csalásra hivatkozva a jobboldali Sali Berisha vezette kormány lemondását követeljék. Tiranában legalább ötezren gyűltek össze a városközpontban, de ezúttal elkerülték a kormányszékházat. A tüntetők Berishára utalva azt skandálták, hogy "Sali nélküli Albániát akarunk", s a kormányfőt tolvajnak tituláló feliratokat tartottak a magasba.

A fővároson kívül még Lezhában, Vlorában és Korcában tartottak hasonló megmozdulásokat, a rendőrség becslése szerint országosan összesen mintegy 9 ezer ember részvételével.

A jobboldali vezetésű kormánykoalíció és az ellenzék viszálya a 2009-es parlamenti választások óta tart. A szocialisták választási csalással, valamint korrupcióval vádolják a kormányt, s annak lemondását, valamint a 2013-ban esedékes választások korábbi megtartását követelik. Berisha nem hajlandó lemondani, s azzal vádolja az ellenzéket, hogy erőszakkal akar hatalomra jutni. Idén januárban kiélezte a belpolitikai feszültséget, hogy lemondott Ilir Meta miniszterelnök-helyettes, mert állítólag befolyásolt egy vízierőmű-tendert.

Az albán ellenzék fogadkozik, hogy a Berisha-kormány lemondásáig minden pénteken tüntetni fog.



Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.