„Néha attól félek, fosztogatónak néznek és rám lőnek”
Félő, hogy a Hoszni Mubarak ellen tüntetőkkel esetleg összecsaphatnak az elnök mellett kiálló demonstrálók - mondta Weiss Dániel, az egyik nemzetközi szervezetnél dolgozó, több mint három éve Kairóban élő magyar, akit telefonon kérdeztünk az egyiptomi állapotokról. Az interjú után nem sokkal valóban összecsapott egymással a két tábor.
hvg.hu: Tömegek kiabálása hallatszik a háttérben. Csak nem tüntetők között van éppen?
Weiss Dániel: Kairó Mohandeszin negyedében dolgozom, ez a város nyugati részén van, nagyjából egy órányi gyalogútra a belvárostól. Az irodám azon a téren van, ahol a Mubarak melletti demonstráció zajlik, az ablakomról épp rálátok a demonstrációra. Körülbelül 15-20 ezer ember lehet most a téren, tényleg egyfolytában kiabálnak. A környező utcák kezdenek bedugulni, mert a tüntetők visszafordítják az autósokat.
hvg.hu: Katonákat, rendőröket lát a téren?
W.D: Se katonák, se rendőrök nincsenek. Tegnap egyébként itt még tankok álltak, de ma azokat se látni.
hvg.hu: A Tahrír téren felvonuló, Mubarak-ellenes tüntetésnek fesztiválhangulata van, az emberek táncolnak, legalábbis a képes tudósítások szerint. Hasonló a hangulat a Mubarak mellett kiálló demonstrálók körében is?
W.D: Éppen ellenkezőleg, itt meglehetősen feszült a hangulat. Ezeknek az embereknek elegük van a Tahrír téri tüntetőkből és az egyiptomi állapotokból. Gyanítom, hogy ezen a tüntetésen inkább rendőrök, állami alkalmazottak vesznek részt, akik már napok óta nem dolgoznak, nem kapnak fizetést. Enni akarnak, a gyerekeiket pedig iskolába küldeni. Kedden az elnök jelezte, hogy fél évig marad, addig beindítja a demokratizálódást. Azoknak, akik most mellette tüntetnek, meggyőződésük, hogy Mubarak már elég engedményt tett a Tahrír téri tüntetőknek. Azt akarják, hogy újra visszatérjen Kairó a régi kerékvágásba. Egyébként tényleg nem normális állapotok vannak. Csak egy példa: egy kollégám 3 eurónak megfelelő pénzt tudott csak felvenni a bankból, a palackozott víz elfogyott. Benzint ugyan még lehetett kapni tegnap, de ki tudja, hogy holnap is így lesz-e. Persze kicsit túlzottak voltak a sajtójelentések: valójában nem volt élelmiszerhiány, de az emberek inkább bespájzoltak, annyira bizonytalan a helyzet.
hvg.hu: Elképzelhetőnek tartja, hogy a Mubarak lemondását követelő és az elnök mellett kiálló tüntetők esetleg összecsapnak egymással? (Az interjú készítése után néhány órával összecsaptak - a szerk.)
W.D: Sajnos nem zárható ki ez sem. Ettől tart most egyébként mindenki, leginkább a hadsereg. A hadsereg eddig nagyon tisztességesen viselkedett, valószínűleg megakadályozna egy ilyen összecsapást. A két tüntetés helyszíne kb. egy órányi gyaloglásra van egymástól. Az utcán gyalogolva egyébként nem lehet megismerni, hogy melyik ember van Mubarak ellen és melyik mellette.
hvg.hu: Európaiként érez-e Nyugat-ellenességet a kairóiak részéről?
W.D: Még nem. Az viszont érezhető, hogy a Mubarak elleni tüntetők csalódtak a Nyugatban, mert egy nyugati vezető sem mondta azt, hogy az elnöknek le kell mondania. Mindenki csak azt hangoztatta Nyugaton, hogy nyugodt átmenetre van szükség.
hvg.hu: A sajtóban elég sokat exponálja magát a bécsi Nemzetközi Atomenergia Ügynökség egykori vezetője, Mohamed el-Baradei. Mennyire tekintenek rá a helyiek vezetőként, mennyire vezéralakja ő a tüntetéseknek?
W.D: Az emberek többségének fogalma sincs arról, hogy kicsoda Baradei. A tüntetéseknek amúgy sincs vezére. Az ellenzék teljesen fel van darabolódva, a legerősebb közülük egyértelműen a Muzulmán Testvériség.
hvg.hu: Turistákkal találkozik az utcákon?
W.D: Nincsenek turisták, legfeljebb azok, akik a katasztrófaturizmus miatt itt maradtak. Újságírókat, diplomatákat látni csak. Mivel az emberek nem járnak be dolgozni, a gyárak is leálltak, ezért sokat javult a levegő minősége, nincs akkora szmog, mint amilyen lenni szokott. Taxisok ugyan vannak, de jóval kevesebben, és a kereslet miatt most dupla áron dolgoznak. Ideiglenesen drágább lett Egyiptom az elmúlt napokban.
hvg.hu: Mi a helyzet a kijárási tilalommal? Betartják az emberek?
W.D: A tüntetők egyáltalán nem, ők tojnak az egészre. Eddig 15 órától reggel 8-ig tartott a kijárási tilalom, de ezt még az „átlagemberek” sem tartják be, ők sötétedéstől sötétedésig, azaz este 18 órától reggel 7-ig nem mennek ki az utcára.
hvg.hu: Vannak még fosztogatások, rablások?
W.D: Az első két napban voltak fosztogatások, akkor is éjszaka. De miután a civilekből álló önszerveződő csapatok felálltak, ezek is abbamaradtak. Úgyhogy ma már ez egyáltalán nem jellemző.
hvg.hu: Mivel vannak felszerelve, hogyan tevékenykednek ezek az őrző-védő csapatok?
W.D: Általában botokkal, késekkel, baseballütőkkel, de vannak, akik puskát is hordanak. Éjjel aktívak, három-nyolc fős csoportokban ügyelnek a rendre. Százméterenként ellenőrzőpontokat állítanak fel és valamilyen tárggyal - padokkal, székekkel, nagyobb kövekkel - megállásra kényszerítik és ellenőrzik az autósokat, megesik, hogy az igazolványt is elkérik. Mivel én is szoktam kocsival járni éjjel, ezért néha attól félek, engem is fosztogatónak néznek és rám lőnek. Úgy kell éjszaka autóval közlekedni, hogy a vészvillogó be legyen kapcsolva. Nagyon lassan lehet csak haladni, a belső világítást fel kell kapcsolni, hogy lássák az arcodat, az ablakot pedig le kell húzni. Ha ezek közül valamelyik hiányzik, akkor nagyon határozottan rád szólnak.