2011. január. 25. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 25. 13:46 Világ

Utcai zavargások Libanonban

Szaad Haríri libanoni ügyvezető kormányfő hívei és még több ezren szunnita zászlókat lengetve és autógumikat égetve tiltakoztak kedden az ellen, hogy a Hezbollah síita mozgalom várhatóan megszerzi a többséget a parlamentben az új miniszterelnök jelöléséhez.

Michel Szuleimán libanoni államfő a radikális síita Hezbollah (Isten Pártja) mozgalom által támogatott Nadzsíb Mikátit bízta meg kedden kormányalakítással. A világ leggazdagabb emberei között számon tartott, 55 éves dollármilliárdos Mikáti 2005-ben három hónapig már volt kormányfője Libanonnak. Megbízása után közölte, hogy csütörtökön kezdi meg kormányalakítási tárgyalásait.

"Forr a szunniták vére" - skandálták egyebek közt a tüntetők a "harag napján" az északi Tripoliban - a szunniták hátországában - és a főváros, Bejrút déli részén. Mások elégették a Hezbollah jelöltjének, Nadzsíb Mikátinak a fényképét. Egy biztonsági forrás szerint az esetleges erőszakcselekmények elleni fellépésre az utcára vezényelt katonák figyelmeztető lövéseket adtak le, amikor a tüntetők égő autógumikkal torlaszoltak el utcákat. Az országban a hadsereg lát el rendőrségi feladatokat is. Emberéletben esett kárról egyelőre nem érkezett jelentés.  

MTI/EPA

A tüntetés miatt Tripoliban kedden zárva maradt az iskolák és üzletek nagy része. Szemtanúk szerint a demonstrálók a városban felgyújtották az al-Dzsazíra arab hírtelevízió forgatócsoportjának autóját. A tévé tudósítói egy közeli épületben találtak menedékre. Egyikük élő adásban közölte: ha a hadsereg nem siet a segítségükre, bajban lesznek. A dühödt tüntetők feldúlták egy ellenzéki parlamenti képviselő helyi irodáját is - jelentette az AFP tudósítója a helyszínről. Tüntettek Haríri-hívek a déli országrész legnagyobb városában, Szidónban is. 

Hírügynökségeknek a képviselők közlése alapján készült számvetése szerint a törvényhozás 128 tagjából 68 támogatná, hogy a Hezbollah (Isten Pártja) embere, Nadzsíb Mikáti kerüljön Szaad Haríri helyére a kormányfői posztra. Ennyi már bőven elég lenne a megválasztásához. 

A Hezbollah által delegált 11 miniszter január közepi lemondása a Szaad Haríri vezette libanoni nemzeti egységkormány végét jelentette. A válságot az idézte elő, hogy a kormány együttműködött azzal az ENSZ-bírósággal, amely Rafík Haríri egykori miniszterelnök 2005-ös meggyilkolásának ügyében vizsgálódik, és várhatóan a Hezbollahot teszi felelőssé a bűntényért. 

Haszan Naszrallah, a Hezbollah főtitkára vasárnap kijelentette, hogy mozgalma a "nemzeti partnerség" kormányának megalakítására törekszik. Ebben elképzelése szerint minden párt részt venne. Az 55 éves Mikátit konszenzusos jelöltként igyekeznek beállítani, aminek van némi valóságtartalma, hiszen a szunnita muzulmán vallású politikus mind a Nyugat-barát Harírivel, mind Bassár el-Aszad szíriai elnökkel jó kapcsolatokat ápol. 

A hatalommegosztáson alapuló libanoni rendszerben a kormányfőnek megállapodás szerint szunnitának kell lennie. Haríri és hívei szerint azonban igazából a Hezbollah puccsa zajlik, és "áruló" az a szunnita, akit a síita mozgalom jelöl kormányfőnek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?