2011. január. 14. 11:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 14. 11:16 Világ

Vadászgép-üzlet Budapesten: vallott a kaliforniai csempész

Bűnösnek vallotta magát tiltott exporttevékenységben és akár 30 év börtönt is kaphat az a kaliforniai férfi, aki Magyarországon keresztül szállított volna egy illegálisan eladott vadászgépet Iránba – tette közzé az USA szövetségi és bevándorlási vámhatósága.

A 36 éves Marc Knapp bevallotta, hogy több ízben is pilóták által viselt speciális öltözékeket exportált Magyarországra, ezzel tiltott exporttevékenységet végzett – írja a Philadelphia Inquirer. A bíróság előtt a férfi elismerte azt is, hogy megpróbált eladni Iránnak egy F-5B Tiger II típusú vadászgépet, amelyet szétszerelve szállították volna a közel-keleti országba Magyarországon keresztül.

A férfi akár 30 éves börtönbüntetést is kaphat, de a lap beszámolója szerint ennél várhatóan jóval rövidebb szabadságvesztésre ítélik majd – az ügyészek várhatóan nem kérnek majd 57 hónapnál hosszabb büntetést. A bíróság május 23-án hirdet ítéletet az ügyben – teszi hozzá a lap.

Ügynökök csalták tőrbe

A lebuktatott kaliforniai egy meg nem nevezett gazdag férfitól vásárolta volna meg az F-5B Tiger II vadászrepülőt, amelyet korábban kivontak a katonai szolgálatból és tulajdonosa hollywoodi filmek kellékeként adta bérbe különféle produkcióknak – írta korábban a Philadelphia Inquirer a december közepén nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokra hivatkozva.

Knappot a bevándorlási és vámhatóság ügynökei csalták tőrbe: először egy évvel ezelőtt, karácsonykor lépett kapcsolatba a magát az iráni hadsereg összekötőjének kiadó egyik ügynökkel, ekkor egy F-14-es pilótaülést ajánlott fel nekik megvételre 29 ezer dollárért. Január 4-én aztán Philadelphiában találkoztak, ahol további F-14-es pilótaülések, ejtőernyők, rádió-irányleadók adásvételéről is megegyeztek.

Budapesten egyeztek meg

A férfi állítólag már az ügylet további tervezése alatt elkezdte Magyarországra, a szövetségi hatóság által megadott címre csempészni azokat a pilóták által viselt speciális öltözékeket, amelyekről szintén korábban egyeztek meg. De silány minőségű árut küldött, ezt pedig az ügynökök arra használták fel, hogy Budapestre csábítsák a férfit – azt mondták neki, hogy az általa elkövetett hiba miatt az irániak személyes találkozót akarnak, mielőtt megvennék az egyik F-5-öst.

Abban egyeztek meg, hogy április második felében találkoznak a magyar fővárosban, ám az izlandi vulkánkitörés miatt sok tengerentúli járatot töröltek, így a randevú a bírósági dokumentumok szerint csak április 29-30-án jöhetett létre. Budapesten megegyezés született: Knapp vállalta, hogy az F-5-öst a kaliforniai Van Nuys repülőtérről előbb a keleti parton fekvő Delaware államba szállítja, amelyet onnan konténerekbe csomagolva Magyarországra, majd innen Iránba küldenek tovább.

Magyarok is segítettek

A Philadelphia Inquirer szerint a gépért az álmegrendelők 3,6 millió dollárt fizettek volna, illetve 500 ezer dollár lett volna Knapp jutaléka. A további részletek megtárgyalása után a férfi végül július 20-án találkozott ismét Wilmingtonban az egyik ügynökkel, ekkor még több kisebb eszközt, például katonai rádiókat is átadott neki, hogy azokat Oroszországba adják tovább. Knappot a találkozó után elfogták.

Bár továbbra sem tudni, a magyar hatóságok pontosan hogyan segítették a férfi elleni nyomozást és a titkos budapesti találkozó megszervezését, a delaware-i ügyészi hivatal által kiadott közleményben David C. Weiss, az ügyben eljáró ügyész megköszönte a magyar kormány és a Vám- és Pénzügyőrség „felbecsülhetetlen” segítségét.

Hirdetés