Egyre forróbb a helyzet Tunéziában: hatvan magyar lehet az országban
A rendőrség pénteken könnygázt vetett be Tuniszban, és lövések is hallatszottak a tekintélyuralmi rendszer elleni tüntetés helyszínén. Az elnök bejelentette, hogy meneszti a teljes kormányt, a tüntetők azonban azt akarják, hogy ő maga mondjon le. Zin el-Abidin ben Ali államfő erre válaszul rendkívüli állapotot hirdetett ki.
Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök pénteken menesztette a teljes kormányt, és elrendelte, hogy hat hónapon belül tartsanak választásokat. Az elnök később rendkívüli állapotot hirdetett ki. Délután öt órától reggel hétig kijárási tilalom lépett életbe, és betiltották a 3 fősnél nagyobb csoportosulásokat. A rendkívüli állapot elrendelése idején is tüntetés zajlott Tunisz belvárosában, s a megmozdulás helyszínéről lövések hallatszottak. Szemtanúk beszámolója szerint a rendőrök tüntetőket rugdostak és ütlegeltek. Az AFP helyszínen tartózkodó újságírói azt jelentették, hogy egy külföldi fotós megsérült a fején.
Az országban három hete megszakítás nélkül tüntetések zajlanak, amelyeken a résztvevők kezdetben a munkanélküliség és a kilátástalanság ellen tiltakoztak, az utóbbi napokban azonban már a 24 éve hatalmon levő, tekintélyuralmi módszerekkel irányító államfő távozását követelik. A megmozdulások a fővárosra is átterjedtek, s a héten elrendelt éjszakai kijárási tilalom idején is zajlanak.
A rendőrség pénteken már könnygázt vetett be a mintegy 8000 tüntető ellen, és lövések is hallatszottak a megmozdulás helyszínéről. A tüntetők gyilkosnak nevezeték Zin el-Abidin ben Ali államfőt. Többen a belügyminisztérium épületére is felmásztak, egy csoport fiatal pedig kővel dobálta a rendőröket. Tüntetés volt az ország közepén lévő Szidi Buzidban is, ahol három héttel ezelőtt a megmozdulások elkezdődtek.
Az internetcenzúra megszüntetését ígérte az államfő
A 24 éve hatalmon lévő ben Ali csütörtök este bejelentette, hogy hatodszor már nem indul tisztségéért a 2014-es elnökválasztáson. Közölte, hogy mérséklik a cukor, a tej és a kenyér árát, a biztonsági erők többé nem használnak éles lőszert a tüntetők ellen, és sajtószabadságot ígért, az internet cenzúrázásának beszüntetését. A meghozott és beígért intézkedések azonban nem csöndesítették le az államfő lemondását sürgetőket, s az UGTT szakszervezet általános sztrájkra szólított fel.
Mentik a turistákat
Több ország, köztük Nagy-Britannia és az Egyesült Államok azt tanácsolta állampolgárainak, hogy ne utazzanak Tunéziába, ami komoly csapás az ország gazdasága szempontjából kulcsfontosságú turistaiparra. A több nagy utazási irodát tömörítő Thomas Cook konszern bejelentette, hogy négyezer német, brit és ír turistát hoz ki Tunéziából, a TUI Travel pedig közölte, hogy repülőgépet küld azokért, akik el akarják hagyni az észak-afrikai országot.
A zavargások nem érintik a magyar utazókat, egyetlen magyar szervezett turistacsoport sem tartózkodik Tunéziában - mondta Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke pénteken. Tunéziában most nincs idegenforgalmi szezon, ezért utazásokat sem szerveznek a magyar utazási irodák ebben az időben oda.
Tudomása szerint Tunéziában jelenleg mintegy 60 magyar állampolgár tartózkodik, zömükben olyanok, akik tartósan kinn élnek ebben az országban, azaz például oda mentek férjhez.
Tunéziába leghamarabb február közepén vagy végén indít csoportokat a Best Reisen, illetve a Carthago Tours. Addig a mostani helyzet rendeződhet is. A szakember úgy értesült, hogy a mostani zavargások nem érintik azokat az üdülőhelyeket, ahová magyar turisták járnak. Oda közvetlen charter járatokkal lehet eljutni, így a fővárosban lévő bizonytalan helyzet itt most sem érezhető.