2011. január. 13. 11:33 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 13. 11:30 Világ

Kína is nemet mondott Irán meghívásának

Peking nem tervezi, hogy elküldje Iránba képviselőjét, vagyis nem kíván eleget tenni Teherán meghívásának - derült ki a kínai külügyi szóvivő csütörtöki nyilatkozatából.

Irán januárban meghívta az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának, valamint Németországnak és Kínának a képviselőit iráni látogatásra, hogy tekintsék meg az iráni nukleáris létesítményeket. Catherine Ashton az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az EU részéről már elhárította a teheráni meghívást, mondván, hogy a nukleáris létesítmények ellenőrzés a NAÜ hatásköre.

Csütörtökön a kínai külügy közölte, hogy képviselőjük a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél (NAÜ) jelenleg Kínában tartózkodik, s "nehéz" lenne számára az iráni nukleáris létesítmények bejárásán részt venni. Ugyanakkor a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagállama és Németország) és az EU jövőbeni párbeszédével kapcsolatban kifejezte reményét, hogy az elősegítheti a kölcsönös bizalmat és konszenzushoz vezethet. "Kína a maga részéről ezt kívánja elősegíteni" - tette hozzá a szóvivő, majd megerősítette még, hogy a nukleáris ügyek magas rangú iráni tárgyalója járt Pekingben az elmúlt két napban, s találkozott több kínai diplomatával.

Ali Bageri, az iráni legfelsőbb biztonsági tanács titkárának, Szaíd Dzsalilinak a helyettese mások között Csang Csi-zsun (Zhang Zhijun) kínai külügyminiszter-helyettessel tárgyalt szerdán. Az iráni nagykövetségi szóvivő hírügynökségi jelentések szerint arról tájékoztatott, hogy voltak kétoldalú tárgyalások Irán "békés célú atomprogramjáról", és elmondta, hogy Bageri csütörtökön már visszautazott hazájába. 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.