2010. december. 25. 11:46 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 25. 13:14 Világ

Jeruzsálem pátriárkája a közel-keleti békéért imádkozott

A közel-keleti békéért imádkozott karácsonyi éjféli miséjén a jeruzsálemi pátriárka, a Szentföld legmagasabb rangú római katolikus papja a ciszjordániai Betlehem Szent Katalin-templomában.

„Azt kívánjuk ezen az ünnepen, hogy templomharangjainak zúgása nyomja el a fegyverek ropogását a sebektől szenvedő Közel-Keleten” – mondta  Fuád Tval pátriárka. Beszélt arról a több ezer keresztényről, aki elmenekült Irakból a közösségük ellen októberben Bagdadban elkövetett terrortámadás után. Az al-Kaida terrorhálózat pokolgépe 46 ember életét oltotta ki egy szír katolikus templomban.

„Ebben az erőszak és szélsőségesség által meggyötört világban, amely törvényesíti a legsúlyosabb támadásokat is, még azt is, hogy hívőkre támadjanak templomban – a betlehemi gyermek emlékeztet bennünket arra, hogy a legfőbb parancs a szeretet. Arra tanít bennünket, hogy meg kell bocsátanunk még az ellenségeinknek is” – hangsúlyozta a főpap.

Az izraeli, a palesztin területeken élő, a jordániai és a ciprusi keresztényekhez fordulva Tval pátriárka a vallások és a felekezetek közötti párbeszédre bíztatta őket, valamint imádkozott azért, hogy béke legyen Izraelben, a palesztin területeken és az egész Közel-keleten. Betlehemben egy évtizede nem volt olyan sok zarándok, mint az idén karácsonykor. Tízezrek keresték fel  a város legnevezetesebb templomát, a Születés templomát, ahol  szombat reggel misét tartottak a hívőknek. Az Izrael és Ciszjordánia közötti forgalmat ellenőrző izraeli katonai hatóságoktól származó adatok szerint több mint százezren érkeztek a városba,  míg tavaly alig 50 ezren voltak.

A meleg, napsütéses idő is kedvezett a látogatóknak, a nagy számuk azonban elsősorban az erőszak mérséklődésének, valamint a ciszjordániai gazdasági helyzet javulásának tudható be megfigyelők szerint. Az ötvenezres palesztin város lakosságának egyharmada ugyancsak keresztény. Az 1950-es években még  75 százalék volt, de a palesztin keresztények kivándorlása miatt a muzulmánok kerültek többségbe.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.