2010. december. 21. 19:47 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2010. december. 21. 19:43 Világ

A román elnök szerint diszkrimináció országa schengeni kizárása

Traian Basescu diszkriminációnak nevezte azt, hogy országa számára nem teszik lehetővé a csatlakozást az útlevélmentes zónához.

Bírálta a román elnök kedden a francia-német közös döntést, amely kizárja annak lehetőségét, hogy Románia és Bulgária jövőre belépjen a 25 országra kiterjedő schengeni övezetbe. Traian Basescu diszkriminációnak nevezte azt, hogy országa számára nem teszik lehetővé a csatlakozást az útlevélmentes zónához.

Michele Cercone, az Európai Bizottság szóvivője kedden jelentette be, hogy Brice Hortefeux francia és Thomas de Maiziere német belügyminiszter közös levélben fordult az EU kormányának tisztét betöltő testülethez. A levél szerint túlságosan korai, ezért Franciaország és Németország ellenzi, hogy Románia és Bulgária márciusban csatlakozzon az európai uniós tagországok között határellenőrzés nélküli átjárást biztosító schengeni övezethez.

A két miniszter a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban mutatkozó román és bolgár hiányosságokra hivatkoztak. A schengeni övezet bővítéséhez a tagországok egyhangú határozatára van szükség, ezért a német és francia ellenkezés Romániával és Bulgáriával szemben azt jelenti, hogy a 2007 óta uniós tag két ország egyelőre nem csatlakozhat.

Az uniós tagországok a tervek szerint januárban hallgatják meg a bolgár és román felkészüléssel foglalkozó szakértői jelentést. Ezt követően határoznának az esetleges schengeni csatlakozásukról. A január elsején kezdődő magyar EU-elnökség szeretné elérni, hogy a schengeni övezet bővítéséről márciusban döntés szülessék.

A francia ellenállás oka a nyári deportálási hullám. Franciaország több száz cigányt toloncolt vissza Romániába és Bulgáriába a "bűnözés elleni küzdelemre" hivatkozva. Párizs már akkor közölte, hogy komoly fenntartásai vannak a két ország schengeni csatlakozást illetően.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.