2010. december. 13. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 13. 17:20 Világ

Kémnek nézték Mogadishu első turistáját

Előbb bolondnak nézték, aztán kémnek vélték Mogadishu - évtizedek óta - első turistáját, egy kanadai férfit.

Szomália brutális belharcai miatt Mogadishu a világ egyik legveszélyesebb fővárosa, a településen erős védelem nélkül nem sokáig marad életben külföldi. Tudta ezt a 41 éves Mike Spencer Brown is, ám világutazás a szenvedélye, eddig már vagy 160 országban fordult meg. Szomáliában viszont még nem járt, és kíváncsi volt a tájra, a tengerpartra, ezért odarepült. Brown mindazonáltal túl sok jót nem remélt, az ország utolsóként szerepelt a felkeresendők listáján.

Nem csalódott. Már a repülőtéren egészen sajátos fogadtatásban részesült: négyszer próbálták visszaültetni a repülőre, amellyel érkezett, ám ő hajthatatlan maradt - és maradt. A tisztségviselők egyszerűen képtelenek voltak elhinni, hogy létezik olyan ember, aki Mogadishuba önszántából és puszta kedvtelésből érkezik. Kémnek vagy bolondnak vélték, de egy idő után mégis hitelt adtak Brown szavainak, miszerint ő bizony turista.

Az afrikai országban immár 19 éve teljes a zűrzavar, a kormány a felségterületnek csak egy kis részét képes uralni. A főváros csatatér képét ölti, az emberélet igen olcsó. Brownnak azért van némi túlélési előgyakorlata: járt Irakban és Afganisztánban is. Szállodájában azt tanácsolták neki, hogy ne merészkedjen ki belőle, ám ő azért járkálgatott kicsit és érdekesnek találta a helyet, az embereket pedig kedélyesnek. Mindenki röhögött rajta, hogy turista. A kanadai férfi szeretett volna találkozni az ország idegenforgalmi miniszterével, hogy megvitassa, mennyire fontos lenne Szomáliáról útikalauz, ám a beszélgetés nem jöhetett létre, merthogy az országnak nincs ilyen minisztere.
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?