EUobserver: fegyvergyártókat, gyorséttermeket is támogat az EU
Védekezésre kényszerült az EU regionális politikájával kapcsolatban az Európai Bizottság, miután a Financial Times (FT) és oknyomozó újságírók egy olyan kereshető adatbázist tettek közzé a kohéziós támogatásokról, amely szerint többek között a Coca-Cola, az IBM, illetve a hadiiparban érintett Honeywell, EADS és a Dassault is a támogatások haszonélvezői között van – írja az EUobserver híroldal.
Elutasították a vádakat |
Visszautasította az Európai Bizottság kedden azokat a sajtóvádakat, hogy az elmaradottabb régiók vagy ágazatok felzárkóztatásának segítésére szánt EU-támogatásokból uniós szinten milliárdokat nem sikerül időben, vagy szabályosan felhasználni. A Financial Times közölte kedden annak a vizsgálatnak az eredményeit, amely szerint az uniós költségvetés egyik legnagyobb szeletét kitevő kohéziós támogatások nem eléggé hatékonyak, elsősorban a túlságosan komplex és bürokratikus szabályrendszer és irányítás miatt. Kifogásolta a lap azt is, hogy az említett időszakra elkülönített összegnek most, félidőben alig tíz százalékát költötték el. |
„A kohéziós politika jelentős hasznot jelent az EU szegényebb régiói számára, de egész Európa számára is előnyös” – olvasható abban az EUobserver szerint siettében kiadott keddi közleményben, amelyben Johannes Hahn regionális fejlesztésért felelős EU-biztos reagált az FT és az oknyomozó újságírással foglalkozó Bureau of Investigative Journalism (BIJ) által egy nappal korábban közzétett EU-támogatási adatbázisban található számokra.
A tagországoknak eddig is kötelező volt közzétenni az interneten az EU kohéziós alapjaiból támogatott haszonélvezők nevét és a támogatások összegét, de az FT és a BIJ adatbázisa az első, amely angolul jelentette meg az összes adatot egyetlen, szabadon kereshető rendszerben.
Az adatokból kiderül, hogy bár a régiók és az útépítésekért, vasúti és csatornaépítésekért felelős állami cégek kapták a támogatások legnagyobb részét, számos nagyvállalat is részesült a 2007 és 2013 között kiosztható 347 milliárd euróból – jelentette az EUobserver.
A kohéziós támogatást bezsebelő cégek közül a lap szerint az amerikai IBM kapta a legnagyobb összeget, több mint 24 millió eurót, amely a több tagországban, többféle projektekre kapott egyes támogatásokból tevődik össze. Az IBM ebből a summából 15,6 millió eurót kapott egy dél-lengyelországi, 2,6 milliót egy csehországi és 985 ezer eurót egy magyarországi szolgáltató központ létrehozására – teszi hozzá a lap.
Az amerikai vezérléstechnikai óriás, a Honeywell 4,2 millió eurónyi támogatást kapott egy csehországi kutatási és fejlesztési központ létrehozásához. A cég tevékenységei között a Honeywell cseh honlapja több más mellett légi technikai termékeket és szolgáltatásokat is feltüntet, ez utóbbiba pedig az EUobserver szerint a rakéták és „más irányított fegyverek” vezérlési rendszerei is beletartoznak. Szintén részesült támogatásból a Dassault, amely a francia Raphale vadászgépek gyártója – teszi hozzá a híroldal.
Ezen kívül összesen négymillió eurót kapott egy lengyelországi és egy portugáliai fejlesztéséhez a Nokia Siemens Network, amelyet a lap szerint iráni kivándorlók perelnek amiatt, mert a mobiltelefonok lehallgatását és lenyomozhatóságát lehetővé tévő technológiát szállított a teheráni rezsimnek. A nagy gyógyszeripari cégek közül a GlaxoSmithKline egy franciaországi technológiai fejlesztéséhez 1,8 millió eurót kapott, a Pfizer pedig a „csapatkultúra” és a nemek közötti egyenlőség fejlesztéshez közel 200 ezer euróhoz jutott az EU-alapokból – írja az EUobserver.
A szintén amerikai Coca-Cola több mint 900 ezer eurós támogatással szerepel a listán, amelyet a híroldal szerint magyarországi és észtországi gyártóbázisának fejlesztéséhez, illetve németországi személyzetének képzéséhez kapott. Ezen kívül az EU adófizetői a McDonald’s svéd és spanyol személyzetének további képzését is támogatták közel 60 ezer euróval – teszi hozzá az EUobserver.