A függetlenek győztek Szlovákiában
A független jelöltek szerezték meg a legtöbb polgármesteri és képviselői helyet a szombati önkormányzati választásokon Szlovákiában.
A választásokon majdnem 3 ezer polgármesterről és több mint 21 ezer képviselőről kellett dönteni. A szlovák statisztikai hivatal vasárnap délutáni közlése szerint a függetlenek 979 polgármesteri és 4764 önkormányzati képviselői bársonyszéket szereztek.
A második helyen az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia végzett 599 sikeres polgármesterjelölttel és 4576 megválasztott képviselővel. A parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártjának (MKP) 129 polgármestere és 1194 képviselője lesz, míg a magyar-szlovák Híd pártnak 95 polgármestere és 908 képviselője.
A választási részvétel 49,69 százalékos volt, két százalékkal alacsonyabb, mint 2006-ban.
Az MKP és a Híd is sikeresnek minősítette választási eredményét
Berényi József szerint az önkormányzati választásokkal lezárult az MKP, valamint az önálló szlovákiai magyar politika létjogosultságának a megkérdőjelezése. Bugár Béla, a Híd elnöke "örvendetesnek" nevezte pártja eredményét, de elismerte, hogy Dél-Szlovákiában szerettek volna jobb eredményt elérni. A pártelnök örül annak, hogy bár a Híd még csak másfél éves, máris stabil része a politikai struktúráknak.
"Az MKP nagyon kedvezőnek minősíti a választások eredményét abban a helyzetben, amelyben a parlamenti választások után találta magát. A pártnak megvan a létjogosultsága" - szögezte le Berényi pozsonyi sajtótájékoztatóján. Míg a júniusi parlamenti választásokon az MKP megbukott és nem jutott be a törvényhozásba, most a pártok közül a negyedik legjobb eredményt érte el - emlékeztetett Berényi.
A szombati önkormányzati választások eredménye alapján az MKP-nek 129 polgármestere és 1194 képviselője lesz a következő négy évben. Berényinek meggyőződése, hogy ez az eredmény nagyon jó kiindulási alap ahhoz, hogy az MKP újra parlamenti párttá, sőt kormánypárttá váljon. A politikus kiemelte: az MKP-nak Dél-Szlovákia nyolc városában van polgármestere, s az "egész Csallóköz az MKP-é". "1300 képviselői helyet szereztünk és majdnem 300 polgármesterünk van, önállóan vagy koalícióban" - fejtette ki szintén újságírók előtt Bugár. Hozzátette: "Sajnáljuk, hogy a dunaszerdahelyi és a révkomáromi járásokban nem értünk el olyan eredményt, amilyent szerettünk volna. Személyesen is bánt a somorjai eredmény, hiszen a városban lakom." Mindkét járásban az MKP szerezte meg a mandátumok többségét, és Somorjának is MKP-s polgármestere lesz.
Révkomárommal kapcsolatban mindkét politikus a másik pártra igyekezett hárítani a felelősséget az eredményért. Berényi kifejtette: Stubendek László, az MKP polgármesterjelöltje a második helyen végzett, s ha a Híd hajlandó lett volna támogatni, ő lehetett volna az új révkomáromi polgármester, s nem a független szlovák Anton Marek. "Ahol ketten vitatkoznak, ott gyakran nevet a harmadik" - jegyezte meg Bugár. A pártelnök szerint a Híd a legjobb eredményt Közép- és Kelet-Szlovákiában érte el.