Az oroszok sem állítják, hogy "a halál kufára" ártatlan
Oroszországnak érdekében áll, hogy Viktor But válaszoljon az amerikai igazságszolgáltatás kérdéseire - jelentette ki Szergej Prihogyko, Dmitrij Medvegyev orosz elnök tanácsadója Bakuban, némi meglepetést okozva ezzel, miután az orosz politikusok mindeddig elszántan harcoltak azért, hogy Butot Oroszországnak adják ki.
A fegyverkereskedelemmel vádolt But ügyéről Prihogykóhoz hasonló értelemben nyilatkozott csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Az államfő tanácsadója kifejtette: "But orosz állampolgár ellen igen komoly vádakat hoztak fel Amerikában, és kétségtelenül érdekünk, hogy a nyomozást végigvigyék. Mi mindig is azt mondtuk, és ma is azt mondjuk, hogy a kábítószer- és emberkereskedők, valamint a fegyverekkel törvénytelenül kereskedők egyaránt megérdemlik, hogy elítéljék őket. Nincs mit takargatnunk, itt senki nem lát semmiféle katonai, vagy egyéb titkot". Hozzátette, hogy But orosz állampolgárként megkapja a szükséges konzuli segítséget, mint bármely, külföldön nehéz helyzetbe került orosz állampolgárt. "Ez azonban nem jelenti egyben azt, hogy eleve elismerjük ártatlanságát" - mondta az elnöki tanácsadó.
Lavrov szintén újságírók előtt kijelentette: az orosz fél nem próbálja fedezni a vádlottat, hanem egyszerűen csak védelmezi állampolgára jogait, és azt akarja, hogy érvényesüljön az igazságszolgáltatás. Hangsúlyozta: "Egyáltalán nem állítjuk, hogy But nem követett el semmi törvénybe ütközőt. Ezt nem tudjuk, és senki nem tudja mindaddig, amíg bíróság ki nem mondja".
Viktor But számos teherszállító légitársaság tulajdonosa, s Amerikában régen fegyverkereskedelemmel vádolják. Az orosz lapok szerint egyebek között a polgárháború sújtotta afrikai országokba szállított fegyvereket, nem egy esetben mindkét szembenálló félnek. Butot magukat kolumbiai gerilláknak kiadó amerikai ügynökök csalták tőrbe Bangkokban, s Thaiföld minden orosz követelés ellenére kedden kiadta Amerikának, ahová azonnal el is szállították.
Az orosz sajtókommentárok értetlenségüknek adott hangot, amiért az orosz politikusok és diplomaták igen hevesen küzdöttek azért, hogy Butot Oroszországnak adják ki. A Moszkovszkij Komszomolec című lap szerdán azt írta: erre az egyik lehetséges magyarázat az, hogy But esetleg kormányzati struktúrákkal szoros együttműködésben folytatta üzelmeit.