Hivatalos megállapodás az iraki hatalommegosztásról
Maszúd Barzáni, az iraki kurdok regionális elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a legfontosabb iraki csoportosulások hivatalosan is elfogadták a hatalommegosztási tervezetet, véget vetve ezzel a nyolc hónapja - a parlamenti választások óta - tartó belpolitikai patthelyzetnek.
A megegyezés értelmében a Núri al-Máliki hivatalban lévő miniszterelnök síita szövetsége jelölheti a kormányfőt, míg a kurdok adnák az államfőt. Az Ijád Allávi volt kormányfő vezette Iraki Blokk nevezhetné meg a parlament elnökét, maga Allávi pedig egy - Irak biztonságáért felelős - új tanácsot vezetne. "Istennek hála múlt éjjel komoly eredményt értünk el, amely győzelem minden iraki számára" - tette hozzá az iraki kurdok vezetője. Barzáni bagdadi sajtóértekezletén igazságos megoldásnak nevezte a szerda éjjel véglegesített hatalommegosztási megállapodást, amelyről most először hangzottak el hivatalosan is részletek.
Barzáni nem nevezte meg a leendő vezető tisztségviselőket: annyit tudni, hogy pártjának egyetlen jelöltjeként Máliki a miniszterelnöki poszt várományosa. Egyes törvényhozók szerint Dzsalal Talabani kurd elnökre is újabb ciklus vár az ország élén. A parlament akár még csütörtökön formába öntheti a megegyezést. A március 7-ei parlamenti választáson az Allávi vezette Iraki Blokk 91 helyhez jutott a 325 tagú törvényhozásban, míg Máliki tömörülése, a Jogállami Szövetség 89 mandátumot szerzett. A harmadik a síita Iraki Nemzeti Szövetség lett 70 képviselővel. A kormányzáshoz szükséges többséget egyik pártnak sem sikerült megszereznie. A jelenlegi kormányfőnek októberben sikerült szövetséget kötnie az Iraki Nemzeti Szövetséghez tartozó politikusok nagy részével, s így végül háttérbe szorította a győztes Allávit.