Mianmari választások: 20 év után először szavazhattak
Vasárnap húsz év óta először parlamenti választást tartottak a szigorú katonai uralom alatt álló Mianmarban, az első adatok a a hadsereg által támogatott párt sikerét mutatják. A nyugati hatalmak - köztük az USA is - elutasították a választásokat.
A délkelet-ázsiai, korábban Burma néven ismert országban ugyan 37 párt indult a választáson, de csak két, a hadsereg vezetői által támogatott pártnak volt igazi esélye arra, hogy súlyra tegyen szert a parlamentben. A biztos győztesnek tartott Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja mind az 1158 képviselői helyért indult, míg egyetlen igazi ellenfele, a Nemzeti Egység Pártja csak 980-nak a megszerzésére pályázott. Az első hivatalos adatok a BBC szerint a hadsereg által támogatott párt sikerét mutatja.
A végeredményt csak napok múlva hozzák nyilvánosságra. Szemtanúkat idéző hírügynökségi jelentések szerint az érdeklődés csekély volt, a mintegy 29 millió szavazásra jogosult nagy része nem ment el voksolni. A nyugati hatalmak elutasították a választásokat, Barack Obama amerikai elnök szerint a voks nem érte el a "nemzetközileg elfogadott standardokat". Több EU-tagállam kormánya is bírálta a választásokat.
A húsz évvel ezelőtti szavazáson a demokráciát hirdető Aung Szan Szú Kji vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért elsöprő győzelmet aratott a katonai junta által támogatott erővel szemben, de a katonák figyelmen kívül hagyták az eredményt, s legfőbb politikai ellenfelük azóta 15 évet töltött házi őrizetben. Legfrissebb elzárása november 13-án ér véget. A Nemzeti Liga a Demokráciáért meghirdette a szavazás bojkottját annak ellenére, hogy a katonai vezetés börtönbüntetést helyezett kilátásba azoknak, akik megpróbálják lebeszélni a voksolásról a jogosultakat.