2010. november. 03. 18:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 03. 17:51 Világ

Irán feltételei a dúsított uránnal kapcsolatban

Irán csak úgy egyezik bele a vezető nagyhatalmakkal tervezett fűtőanyag-cserébe, ha az Irán, Törökország és Brazília közös májusi ajánlatán alapul

Ez az fűtőanyag-csere egyetlen formája, amelybe Irán beleegyezik - mondta a teheráni kormány külügyminisztere, Manusehr Mottaki. A tavasszal aláírt egyezségben Irán vállalta, hogy elküld 1200 kilogramm alacsony fokon - 3,5 százalékosra - dúsított uránt Törökországba, cserében pedig 120 kilogramm 20 százalékosra dúsított fűtőanyagot kap teheráni kutatóreaktora üzemeltetéséhez. Erről az ajánlatról a nagyhatalmak eddig nem vettek tudomást.

A mostani iráni bejelentés reakció az Egyesült Államok és európai szövetségeseinek új, szigorúbb fűtőanyag-csere javaslatára, mely szerint - mint kiszivárogtatták - két tonnányi alacsony dúsítású uránnak (LEU) kellene elhagynia Iránt ahhoz, hogy megegyezés szülessen. A nemzetközi közösség jelentős kölcsönös előnyökkel járó gazdasági együttműködést kínál Iránnak atomprogramja nemzetközi ellenőrzés alá helyezése fejében. Az iszlám köztársaság 2009-ben még abba sem egyezett bele, hogy 1200 kilogrammnyi LEU-t Oroszországba majd Franciaországba küldjön el, ahol átalakítanák egy orvosi rákkutató-központ számára alkalmas üzemanyaggá, és így visszajuttatnák Teheránba.

A "hatok", azaz Kína, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Németország azért szigorítanának a külföldre küldendő LEU eredeti mennyiségén, mert időközben Irán nem állt le az urán dúsításával, azaz ma már jóval nagyobb készlete van alacsonyan dúsított uránból, mint az eredeti, 2009-es javaslat kidolgozása idején.

Bár az iszlám állam múlt pénteken beleegyezett abba, hogy folytassa a tárgyalásokat az atomprogramjáról a "hatokkal", Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök egy szerdán tartott beszédében kijelentette, hogy a további megbeszélések is kudarcba fognak fulladni, ha a Nyugat nem tér le az "arrogancia útjáról". Egyúttal azt is megüzente a hat nagyhatalomnak: "Csak egy választásotok van: elismerni az iráni nép nagyságát és jogait. Ha ezt az utat választjátok, talán megbocsájtunk, (...)ha nem, a nép addig üldöz majd titeket, amíg pokolra nem juttok".

A vitatott iráni nukleáris programról november közepén kezdi újra a tárgyalásokat az iszlám köztársaság és a hatok. A Nyugat célja, hogy Iránnak ne legyen annyi dúsított urán a birtokában, amellyel atomfegyverek előállítására lehet képes.

Hirdetés