2010. október. 26. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 26. 13:16 Világ

Továbbra is szobrot akarnak a román tömeggyilkosnak

Marosvásárhely városvezetése továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy szobrot állítsanak a városban az 1989-es romániai forradalom idején temesvári tüntetők közé lövető Stefan Gusa tábornoknak - írja internetes oldalán a Krónika című kolozsvári napilap.

Miután júniusban a Maros megyei törvényszék közigazgatási tanácsa helyt adott Tőkés László európai parlamenti képviselő panaszának, és megsemmisítette a marosvásárhelyi tanács döntését a Stefan Gusa-szobor felállításáról, a városháza fellebbezett az ítélet ellen. Marosvásárhely polgármestere, Dorin Florea továbbra is ragaszkodik eredeti álláspontjához, és emléket állítana Stefan Gusának. 

A Krónika emlékeztet arra, hogy tavasszal, a Tőkés Lászlóval folytatott tárgyaláson a polgármester ígéretet tett arra, hogy leállítja a szoborállítási procedúrát. Marosvásárhely önkormányzata még 2009-ben szeretett volna emléket állítani az 1989-es romániai forradalom hőseként emlegetett tábornoknak. Miután egyértelművé vált, hogy Stefan Gusát az ügyészség tömeggyilkosság miatt bűnösnek találta, a kezdeményezők azzal érvelnek, hogy néhány évig az akkor még ezredesi rangban lévő tiszt foglalta el a marosvásárhelyi kaszárnya parancsnoki posztját, ezért érdemes arra, hogy szobrot állítsanak neki. 

Kincses Előd, aki Tőkés Lászlót képviselte a marosvásárhelyi tanáccsal szemben, a Krónikának azt mondta, az ügy hátterében az húzódhat meg, hogy a tábornok lánya jelentős összeget ajánlott fel arra a célra, hogy apjának emlékművet állítsanak Marosvásárhelyen. Ha felállítják, Gusa mellszobra az eredetileg a háborús bűnös Ion Antonescu marsall szobrának szánt talapzatra kerülne.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. február. 25. 14:54

Amerika visszainteget: Rogán ma elbukta hatalmának jó részét, miután a szankciós kalodából nem szabadult

Egy tollvonással meggyengítette Rogán Antal hatalmát Orbán Viktor kormányfő, Gulyás Gergellyel együtt 14-ből 11 állami vállalat felügyeletét vesztették el. Az átszervezést nemcsak a választási felkészülés indokolhatja, de így bizonyíthatja Orbán az amerikaiaknak, hogy csökkenti a korrupciós kockázatot Rogán körül. És persze illeszkedik a kormányfő hatalomgyakorlási technikájába is.