2010. október. 23. 18:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 23. 18:15 Világ

Az 1956-os forradalomra emlékezett a határon túli magyarság is

Előadásokkal, kulturális rendezvényekkel, kiállításokkal, fáklyás felvonulással és koszorúzásokkal emlékezett a határon túli magyarság szombaton az 1956-os forradalomra. Megemlékezést tartottak több európai ország fővárosában működő magyar kulturális intézetben is.

Snagovban - Nagy Imre egykori fogságának színhelyén - Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet megkoszorúzta a mártír miniszterelnök szobrát Budai Richárddal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bukaresti szervezetének elnökével és a román forradalmárok szövetségének delegációjával együtt. Csíkszeredában vándorkiállítás nyílt Forradalom és szabadságharc címmel. Az emlékezők koszorúzáson vettek részt az 1956-os kopjafánál, a Kalász negyedi temető előtti téren. Ünnepi megemlékezésre és koszorúzásra került sor a Gloria Victis emlékműnél is a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusának és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének a szervezésében. Este a Csíki Kamarazenekar ünnepi koncertet ad a református templomban.

Baróton a Történelmi Vitézi Rend bardóc–miklósvárszéki szervezete a Petőfi utcai 56-os emlékműnél tartott megemlékezést, ahol kopjafát lepleztek le az erdővidéki politikai foglyok tiszteletére. Kovásznán író-olvasó találkozót rendeztek, amelynek meghívottja Oláh János József Attila-díjas költő, író, a Magyar Napló főszerkesztője volt. Ezt követően az 56-os emlékműnél ünnepséget tartottak. A rendezvényt a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület Ignácz Rózsa Irodalmi Klubja és a Székely Nemzeti Tanács szervezte.

Levetítették a Biszku-filmet

Sepsiszentgyörgyön koszorúzás volt a Szalai Attila-emléktáblánál, a városházán lévő emléktáblánál, az Erzsébet parkban elhelyezett kopjafánál, a Kónya Ádám Művelődési Ház udvarán található 56-os emlékműnél. Ez utóbbi ünnepi műsor helyszíne is volt, amelyen beszédet mondott Antal Árpád polgármester, Sógor Csaba európai parlamenti képviselő, továbbá a Volt Politikai Foglyok Szövetségének és a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének a képviselője. A Székely Nemzeti Múzeumban levetítették a Biszku Béláról szóló Bűn és büntetlenség című dokumentumfilmet. A rendezvényt Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége és az Erdélyi ‘56-os Bajtársi Társaság közösen szervezte.

Székelykeresztúron ökumenikus istentisztelet keretében emlékeztek a forradalomra a római katolikus templomban. Az emlékezők gyertyás felvonuláson is részt vesznek, a római katolikus templomtól a millenniumi emlékműig vonulnak. Koszorúzást rendeztek a millenniumi emlékműnél, ezt követően a helyi Petőfi Általános iskola megemlékező műsorára került sor. Székelyudvarhelyen az önkormányzat szervezett megemlékezést a Barátok temploma melletti emlékműnél. Kolozsváron az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Kolozs Megyei Szervezete megemlékező ünnepséget szervezett. A rendezvény keretében Asztalos István, Varga Lajos és Pállukács Hajnal tartott előadást. Az est házigazdája Csigi Levente, az EMNT Kolozs megyei szervezetének elnöke.

Nagyváradon a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának belső udvarában található emléktáblánál ünnepelték az évfordulót. A résztvevőket Barabás Zoltán költő, a Partiumi Magyar Művelődési Céh igazgatója köszöntötte. A kárpátaljai magyarság emlékünnepségét Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartották, és azon részt vett Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is. Ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy 1956 októberének nagyszerű, tiszta forradalma és szabadságharca egy évszázadokra visszanyúló magyar történelmi folyamat huszadik századi fordulópontja volt, méltó az elődök elszántságához, méltó a magyarság szabadságharcos hagyományaihoz. 1956-ot példaként állítva összefogásra szólította fel a kárpátaljai magyarságot, különös tekintettel az október 31-i ukrajnai helyhatósági választásokra. Mint hangsúlyozta, a kárpátaljai magyarság választási esélyeit jelentősen mérsékli az a tény, hogy ma megosztott, és több párt révén óhajtja elérni azt a képviseletet, amit valójában csak osztatlan erőként érhetne el.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) által szervezett megemlékezésen Lezsák Sándor rámutatott: „sem a Kárpátok alatt, sem másutt, ahol magyarok élnek, nem engedhetjük meg magunknak, hogy elfelejtsük: a magyarság mindig akkor volt nagy és történelmet formáló, amikor testvérharcokon, torzsalkodásokon, pártoskodáson képes volt túltenni magát, amikor eggyé tudott válni a feladatban, amikor a nemzet egységét meg tudta teremteni közös magyar célok érdekében”.

A Balassi Intézet közleménye szerint  október 23-ra emlékeztek a külföldi magyar intézetekben is. Közel 25 országban tartottak megemlékezéseket. A programokban neves magyar es külföldi előadók közreműködésével komolyzenei koncertek, képzőművészeti kiállítások, filmvetítések és irodalmi előadások szerepeltek. Megemlékezést tartottak Berlinben, Bécsben, Brüsszelben, Helsinkiben, Londonban, Moszkvában, Prágában, Varsóban, Szófiában, de még Új-Delhiben is.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.