Világhírű papírfecni: a chilei bányászé a szerzői jog
Levédették a cédulára írt üzenetet, amelyből kiderült, hogy életben van a bányabaleset után a mélyben rekedt 33 chilei bányász. A szöveghez kapcsolódó szerzői jogot ezentúl leírója, Jose Ojeda gyakorolhatja, bár a cédulát és a rajta álló üzenetet korábban a chilei elnök, Sebastian Pinera már a nemzeti örökség részének könyvelte el.
„Estamos bien en el refugio los 33”, azaz „Jól vagyunk a menedékhelyen mind a 33-an”- szól a piros tollal írt spanyol nyelvű üzenet, amelyet az omlás után 17 nappal Jose Ojeda juttatott el a fentiekhez egy fúrófejhez rögzítve.
A bányászok kimentése után a szöveg rengeteg zászlón, bögrén és pólón is megjelent, az elnök, Sebastian Pinera pedig a hírek szerint a nemzeti örökség részének könyvelte el, és európai útján másolatokat adott át belőle többek között a brit királynőnek is.
A szerzői jog Ojeda nevére történő bejegyzését egy chilei író és társadalomkritikus, Pablo Huneeus kezdeményezte, aki így akarta biztosítani, hogy senki se éljen vissza az üzenettel. „Ez egy darabka művészet” - idézi az írót a BBC. „A törvények szerint egy alkotáshoz, találmányhoz, dalhoz, műalkotáshoz kapcsolódó szerzői jog a szerzőt illeti meg.” Pablo Huneeus szerint Ojeda - akit a múlt heti mentés során hetedikként hoztak a felszínre - azt is szeretné, hogy visszakaphassa az elnöktől a sokak életét megváltoztató cédulát.