2010. október. 22. 13:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 22. 13:54 Világ

Tizenegy évet töltött börtönben, most díjat kapott

Guillermo Fariñas kubai másként gondolkodó nyerte az Európai Parlament gondolatszabadságért adományozott Szaharov‑díját – jelentette be ma Strasbourgban Jerzy Buzek, az EP elnöke. A 48 éves Guillermo Fariñast mindazok nevében jelölték, „akik a szabadságért és az emberi jogokért küzdenek Kubában”. Fariñas a pszichológia doktora, független újságíró, aki 23 éhségsztrájkot folytatott, hogy így tiltakozzon a kubai rezsim ellen. Az 50 ezer euróval járó idei elismerést december 15‑én adják át Strasbourgban.

Az EP-frakcióvezetők tanácskozását követően Jerzy Buzek EP-elnök jelentette be az Európai Parlament emberi jogi elismerésének idei nyertesét. Guillermo Fariñas saját egészsége és élete kockáztatása árán is kész volt arra, hogy nyomásgyakorlással változásokat érjen el Kubában – méltatta az elnök a kubai díjnyertest.

„Remélem, hogy decemberben személyesen tudom átadni neki a díjat itt Strasbourgban, ami az Európai Parlament és valamennyi kubai politikai fogoly számára egyaránt óriási pillanat lenne” – mondta Buzek. A házelnök kifejezte továbbá abbéli reményét is, hogy egyúttal a 2005‑ös díjnyertes, szintén kubai Ladies in White (Asszonyok Fehérben) mozgalom képviselői is át tudják venni elismerésüket. Az elnök ezt az alkalmat is megragadta, hogy ismételten követelje az összes kubai politikai fogoly szabadon bocsátását.

Európai Parlament

Fariñas több mint 11 évet töltött börtönben

A 48 éves Guillermo Fariñas egykori katonából vált kubai „másként gondolkodóvá”. 1989-ban csatlakozott az ellenzékhez, miután visszaszolgáltatta a Fiatal Kommunisták Szövetsége által kiadott igazolványát. A hivatását tekintve pszichológus és újságíró Fariñas létrehozta a „Cubanacan Press” elnevezésű független hírügynökségét, amelynek alapvető célja a világ többi részén élő emberek tájékoztatása volt a kubai politikai foglyok sorsáról. Mindez hiábavaló volt azonban: mára bezárt az ügynökség és felhagyott a publikálással. Mivel Kuba nem biztosítja a békés tüntetéshez való jogot, az internetes cenzúra elleni tiltakozásául és a szabad internethez való általános hozzáférés érdekében Fariñas 2006-ban éhségsztrájkot folytatott. Ezt követően ítélte meg számára a Riporterek Határok Nélkül elnevezésű szervezet 2006-ban az Internet Szabadságáért Díjat.

Az erőszakmentesség mellett kiálló és a Castro-rendszer elleni kifogásainak hangot adó Guillermo Fariñas a politikai ellenfelek bebörtönzése elleni küzdelem egyik szereplője. Fariñas maga 11 és fél évet töltött börtönben, de a még mindig egyre keményebbé váló kubai rezsim nem tudta elvenni sem elszántságát, sem az emberek iránti empátiáját. Másokhoz hasonlóan ő is az éhségsztrájkot választotta arra, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a szabadságjogok kubai helyzetére, számos fogva tartott újságíró és aktivista számára nyújtva ezzel reményt.

Kis híján belehalt legutóbbi éhségsztrájkjába

Orlando Zapato Tamayo lelkiismereti fogoly csaknem három hónapos éhségsztrájk után bekövetkezett halálát követően – amelyet annak idején az Európai Parlament is szóvá tett – 2010. február 24-én Guillermo Fariñas megkezdte huszonharmadik böjtjét, amellyel 26 beteg politikai fogoly szabadon bocsátását követelte és felhívta a figyelmet arra, hogy a kubai rendszer letagadja az emberi jogi jogsértéseket. Böjtje 135 nappal később, 2010. július 8-án – ekkorra egészségi állapota is egyre nyugtalanítóbbá vált – ért véget, miután a kubai katolikus egyház bejelentette 52 fogoly 4 hónapon belüli szabadon bocsátását.

Guillermo Fariñas küzdelme így példát állított és állít még ma is mindazok számára, akik a szabadságért és a demokráciáért küzdenek – érveltek a kubai ellenzékit jelölő európai parlamenti képviselők.

Harmadszor nyert kubai ellenzéki

Ez a harmadik alkalom, hogy az Európai Parlament emberi jogi elismerését egy kubai ellenzéki nyeri. Mint ismert, a díjat 2005-ben a szintén kubai Ladies in White (Asszonyok Fehérben) mozgalom, 2002-ben pedig Oswaldo José Payá Sardiñas kapta.

Az 50 ezer euróval járó emberi jogi elismerés huszonkettedik alkalommal történő átadására december 15‑én Strasbourgban, ünnepélyes ülés keretében kerül sor. Az átadás időpontja általában megegyezik az ENSZ emberi jogokról szóló 1948-as egyetemes nyilatkozatának aláírásával. Emellett idén 60 éve, hogy kihirdették az emberi jogok európai egyezményét.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.