2010. október. 18. 20:10 Utolsó frissítés: 2010. október. 18. 19:59 Világ

Terrorizmus és kibertámadások: a britek ezektől tartanak nagyon

Máris bírálják a brit kormányt, mert stratégiájuk szerint a terrorizmus és a kibertámadások jelentik a legnagyobb fenyegetést Nagy-Britannia biztonságára nézve.

Egy súlyos katasztrófa vagy természeti erők - például egy árvíz vagy a madárinfluenza - okozta veszélyek, esetleg egy államok közötti fegyveres válság, amelybe Nagy-Britanniát is belesodorhatják, szintén olyan fenyegetések a felvázolt védelmi és biztonsági stratégia szerint, amelyekre a nemzetnek fel kell készülnie.

A David Cameron koalíciós kormánya által készített iratot egy nappal azelőtt ismertették Londonban, hogy közzéteszik a védelmi tárca tevékenységének felülvizsgálatát is, amely az értesülések szerint jelentős kiadáscsökkentéseket javasol majd. Szerdán pedig az összes költségvetési szféra kiadásainak átfogó vizsgálatának eredménye kerül majd terítékre Londonban.

Az új katonai doktrína bírálóihoz csatlakozott a brit parlament egyik vizsgáló bizottsága is, amely szerint az 1998 óta először elkészült felülvizsgálati jelentést összecsapták, s az sokkal inkább a rekordméretű költségvetési hiány csökkentését célozza, mint a jövőbeli biztonsági fenyegetésekre való felkészülést. A jelentést azért rendelték meg, hogy több milliárd fontnyi megtakarítási lehetőséget tárjanak fel, a várakozások szerint a védelmi minisztérium büdzséjének 7-8 százalékos kurtítását irányozza elő.

A stratégiai dokumentum három kategóriába sorolja a potenciális fenyegetéseket, és a súlyosságuknak megfelelő pénzügyi forrásokat rendelne elhárításukra. A David Cameron és miniszterelnök-helyettese, Nick Clegg által közösen írt előszó szerint Nagy-Britannia "a bizonytalanság korszakába lép". Mindeközben "kormányként egy olyan védelmi és biztonsági intézményrendszert örököltünk, amely szánalmasan alkalmatlan arra a világra, amelyben ma élünk. El vagyunk szánva arra, hogy tanuljunk ezekből a hibákból, és végrehajtsuk a szükséges változtatásokat" - hangoztatják a koalíció vezetői.

Az egyebek közt a brit köztisztviselői kar tevékenységének minőségét vizsgáló képviselőházi bizottság ezzel szemben saját jelentésében arra a megállapításra jutott, hogy tekintettel a várható pénzügyi megszorításokra, "kérdéses, hogy a kormány képes-e olyan előterjesztést tenni, amely bármilyen értelemben is stratégiának lenne tekinthető". A védelmi tárca az értesülések szerint még jól járt, mivel a többi minisztérium költségvetését a kormánytöbbség átlagosan 25 százalékkal készül megkurtítani, mindazonáltal bizonyos, hogy leépítésekre és jelentős hadiipari megrendelések visszamondására kényszerül majd.

Az újrafogalmazott brit védelmi stratégia nyertesei megfigyelők szerint a szoftver- és biztonsági cégek lehetnek, míg a brit hadiipar némely hagyományos fegyvereket gyártó cége tevékenységének újrapozícionálására kényszerül majd. A védelmi költségvetés csökkentése politikai és diplomáciai következményeket is vonhat maga után. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Robert Gates amerikai védelmi miniszter a múlt héten adott hangot azon aggodalmának, hogy a NATO tagállamai túl messzire mennek védelmi költségvetésük és ezzel katonai képességeik leépítésében.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.