2010. szeptember. 18. 16:03 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 18. 16:40 Világ

Felavatták II. Rákóczi Ferenc fejedelem szobrát Franciaországban

Magyarok és franciák együtt emlékeztek szombaton a Rákóczi-féle szabadságharcra és annak vezetőjére a franciaországi Yerres-ben: II. Rákóczi Ferenc halálának 275. évfordulóján a fejedelem mellszobrát Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára avatta fel a Párizshoz közeli kisváros Rákóczi terén.

A bronzból készült alkotást Borsi Antal sárospataki szobrászművész készítette a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat kezdeményezésére, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének támogatásával. A mellszobor posztamensébe egy szívalak van belevésve, alatta pedig a "Nagyságos fejedelem, legyen akaratod szerint" olvasható franciául és magyarul.

A Párizstól 23 kilométerre található Yerres-ben töltötte Rákóczi franciaországi emigrációjának utolsó két évét 1715 és 1717 között. Törökországban bekövetkezett halála után, végakaratárának megfelelően, az itteni kolostorban helyezték szívét örök nyugalomra. A fejedelem szívét tartalmazó aranyszelencének később, a történelem viharaiban nyoma veszett, Yerres lakói azonban a mai napig őrzik a magyar történelem emblematikus alakjának emlékét, s minden évben megemlékeznek Rákócziról.

Borsi Antal sárospataki szobrászművész áll alkotása, II. Rákóczi Ferenc mellszoba mellett a franciaországi Yerres-ben
MTI Fotó: Venczel Katalin

A szoboravatást követően a helyi önkormányzat és a párizsi Magyar Ház több évtizede hagyományosnak számító nagyszabású ünnepségén a résztvevők - a Magyarországról érkezett delegáció tagjaival együtt - megkoszorúzták a fejedelem tiszteletére 1937-ben a magyar állam által a francia kisvárosnak adományozott emlékoszlopot (Csáky József szobrászművész alkotása). A város büszkeségének számító obeliszk 1978 óta áll a Rákóczi nevét viselő téren, ahol valamikor a magyar szabadságharc vezetőjének menedékhelyet biztosító kamalduliak kolostora emelkedett. Az emlékoszlop elé került a fejedelem mellszobra.

Az elmúlt évtizedek során a megemlékezők nem láthatták magát Rákóczi Ferencet, a most felavatott alkotás viszont művészi módon szimbolizálja a fejedelem arcmását és szívét, amellyel szimbolikusan beteljesült a végakarata - hangsúlyozta avatóbeszédében Halász János. Az államtitkár "a magyar szabadságvágy emblematikus alakjának" nevezte II. Rákóczi Ferencet, aki a Habsburg birodalom elleni első jelentős küzdelem vezetője volt. "A francia néphez hasonlóan a magyar nép sem tudta soha elfogadni a szolgaságot, az elnyomatást" - emelte ki az államtitkár. A két ország közös történelme fontos mozzanataként jelölte meg, hogy XIV. Lajos király szövetségese volt II. Rákóczi Ferenc fejedelemnek, aki a nyolc évig tartó magyar szabadságharc leverése után a Napkirály meghívására érkezett 1713-ban Franciaországba.

A katonai szertartással kísért koszorúzást megelőzően a yerres-i Saint Honest templomban II. Rákóczi Ferenc fejedelem tiszteletére mutattak be misét. Az ünnepséget követően - amelyen részt vett többek között Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Kovács János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat főjegyzője, Hörcsik Richárd, Sárospatak polgármestere és a környékbeli, Rákóczi emlékéhez kapcsolódó települések vezetői:  Köteles János, Komlóska polgármestere, Kormos János Regéc polgármestere valamint Szemén János, Felsővadász polgármestere - a kulturális központként működő yerres-i kastélyban Nicolas Dupont-Aignant polgármester, parlamenti képviselő és a Magyar Ház látta vendégül a mintegy száz meghívottat. A megemlékezést magyar folklór programok kísérték, amelynek keretében fellépett a Hegyalja Népi Együttes, valamint Nagy Csaba tárogató művész.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.