Törökországban többséget kapott az alkotmánymódosítás
A török alkotmánymódosításról vasárnap tartott népszavazáson a szavazatok 99 százalékának feldolgozása alapján 58 százalékot, azaz többséget kapott az alkotmányreform - jelentette az NTV helyi tévéállomás.
A Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök vezette Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) által kezdeményezett módosítások főként az igazságszolgáltatást és az alapvető állampolgári jogokat érintik.
Kemal Kilicdaroglu, a legnagyobb ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője nem tudta leadni voksát, mert a parlament tagjai csak meghatározott helyeken szavazhattak, és a politikusnak - a CHP közleménye szerint - erről nem volt tudomása. Az ellenzék szerint a változtatások az uralkodó AKP befolyását fokoznák az állami intézményekben.
Erdogan úgy nyilatkozott, hogy Törökország a reform támogatásával történelmi határvonalat lépett át és az eredmény a katonai puccsok támogatóinak a veresége.
A referendumot az 1980-as katonai puccs harmincadik évfordulóján tartották. Az ankarai kormány azt ígéri, hogy az alkotmány módosítása csupán az első lépés egy teljesen új alkotmány felé. Ugyanakkor az Európai Unió arra intette a török kormányt, hogy a reformok ne csak papíron valósuljanak meg. Az Európai Bizottság szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az igazságügy reformjában nem a döntések, hanem azok gyakorlati alkalmazása számít. Az Európai Bizottság mindenesetre vasárnap üdvözölte, hogy a török választópolgárok támogatták az alkotmányreformot, amelyet Brüsszel a helyes irányba tett lépésként értékelt.
Barack Obama amerikai elnök Washingtonban nagyra értékelte, hogy a török referendumon a választásra jogosultak több mint háromnegyede vett részt, ami szerinte a törökországi demokrácia életerejét tanúsítja.