Bocsánatot kértek a chilei bánya magyar származású vezetői
Kedden bocsánatot kértek egy parlamenti bizottság előtt annak a chilei bányának a vezetői, ahol 33 bányász rekedt a mélyben csaknem egy hónappal ezelőtt.
"Bocsánatot kell kérnünk mindazért a szenvedésért és fájdalomért, amelyet ez az előre nem látható, nem kívánt helyzet idézett elő" - mondta Alejandro Bohn, a San José-i San Esteban Bányaipari Vállalat egyik vezetője. "Borzasztó ez a helyzet, és reméljük, hogy mihamarabb rendeződik" - tette hozzá.
A valparaisói parlament bányászati bizottsága, amely azt vizsgálja, ki felel az augusztus 5-én történt bányakatasztrófáért, Bohn mellett meghallgatja a vállalat másik vezetőjét, a szintén magyar származású Marcelo Kemenyt is. A testület azt is vizsgálja, hogy milyen körülmények között nyitották meg újra a bányát 2008-ban egy korábbi baleset után.
A keddi meghallgatásokat a helyi televízió is közvetítette, miután a bizottság elnöke elutasította Bohn és Kemeny ügyvédeinek arra vonatkozó kérését, hogy tartsák az ülést zárt ajtók mögött.
A San Esteban (Szent István) Bányaipari Vállalatot a Magyarországról 1957-ben, a kommunista rezsim elől Chilébe menekült Jorge Kemeny Latay alapította. Marcelo az ő fia, Bohn pedig a 2000-ben elhunyt Jorge Kemeny feleségének, Agnes Füllernek a testvére.
A baleset utáni napokban a bánya vezetői azt mondták, hogy a bánya a biztonsági előírásoknak megfelelően működött. Az egyik mélyben rekedt bányász felesége múlt héten panaszt tett a San Esteban vezetői, valamint az állami tulajdonban lévő Nemzeti Földtani és Bányászati Szolgálat (Sernageomin) ellen amiatt, hogy 2008-ban engedélyezték a bánya újbóli megnyitását.