2010. július. 07. 17:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 07. 17:25 Világ

Teheránban elismerték, árthatnak a szankciók

Az Iránt sújtó legújabb szankciók hátráltathatják az ország atomprogramját - ismerte el első ízben szerdán Ali Akbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője.

"Azt nem állíthatjuk, hogy az intézkedéseknek semmi hatásuk nem lesz" - mondta Szalehi újságírók előtt a közép-iráni Busehrben tett látogatásán. "A szankciók Irán nukleáris tevékenységét veszik célba, és talán lassítják is majd a munkát, de bizonyosan nem állítják le teljesen a tevékenységet."

Szalehi leszögezte, hogy a szankciók az urándúsítási programot érinthetik, de nem lesznek hatással például a busehri atomerőmű működésére. "Az orosz képviselők mindig is hangoztatták, hogy a szankcióknak nem célpontja ez a létesítmény" - jegyezte meg Szalehi. Hozzátette, hogy az urándúsítási tevékenység során viszont a büntetőintézkedések miatt felmerülhetnek problémák bizonyos felszerelések, például a mérőeszközök beszerzése terén. Irán ugyanakkor bízik benne, hogy ilyen gondok esetén maga is elő tudja majd állítani a szükséges berendezést, amelyet nem tud külföldről beszerezni. 

Az iráni atomenergia-ügynökség vezetőjének nyilatkozata újdonságnak számít, mert a teheráni kormány tisztségviselői mindeddig azt állították, hogy a szankciók nem gyakorolnak majd semmiféle hatást az ország atomprogramjára. Mahmúd Ahmadinezsád elnök több alkalommal kijelentette, hogy az ENSZ által júniusban elfogadott intézkedések nem érnek semmit, nem lesznek hatással a perzsa államra, amely ezért nem is vesz tudomást róluk.

Hirdetés
hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.