Xenondúsulást észleltek Dél-Korea északi határán
Szokatlanul nagy arányban észleltek xenon gázt a levegőben Dél-Korea északi határán pár nappal azután, hogy Észak-Korea bejelentette, hogy áttörést ért el az atomkutatásban.
Xenon általában atomrobbantáskor vagy erőművi radioaktív szivárgáskor kerül a légkörbe. A szöuli tudomány- és technológiaügyi minisztérium nem tudta megállapítani, mi okozta a gáz feldúsulását a levegőben, de egyéb bizonyíték, például földrengés híján kizártnak tartja, hogy földalatti atomrobbantás okozta volna.
Észak-Korea május 12-én azt jelentette be, hogy sikeres magfúziót hajtott végre. A szokásos értéknél nyolcszor több xenont három nappal később, május 15-én észlelték az északról fújó szélben, a két Korea határán. A déli szakértők kétkedve fogadták a phenjani bejelentést. A magfúzióval évtizedek óta kísérleteznek a legfejlettebb országokban, de energetikai célú felhasználását még nem sikerült megoldani. Mesterséges fúziót csak hidrogénbombában alkalmaznak.
A szakértők szerint a xenon Kínából vagy Oroszországból is érkezhetett, nem csak Észak-Korea lehet a forrása. A minisztérium határozottan cáfolta a nagy példányszámú Csoszun Ilbo napilap hétfői jelentését, hogy Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. Biztosak vagyunk benne, hogy nem volt földalatti atomkísérlet - nyilatkozta a minisztérium.