Bebizonyították, torpedótalálat érte a dél-koreai hadihajót
Egy nemzetközi szakértői csoport bizonyítottnak találta, hogy egy észak-koreai torpedótalálat miatt süllyedt el a Cshonan nevű dél-koreai hadihajó március végén a Sárga-tengeren - jelentették be Szöulban.
A szakértők jelentése szerint nem lehet más magyarázat a hajó elsüllyedésére, mint az, hogy egy észak-koreai tengeralattjáróról kilőtt torpedó találta el. Észak-Korea merő kitalációnak nevezte a szakértői jelentést.
Az 1200 tonnás Cshonan korvett március 26-án robbant fel és süllyedt el a Sárga-tengeren, nem messze az észak-koreai tengeri határtól. A hajó kettétört, a legénység 58 tagját, köztük a hajó kapitányát sikerült még időben kimenteni, 46 matróz azonban odaveszett. A csütörtöki bejelentés előtt már kiszivárogatták a szakértőknek azt a megállapítását, hogy a hajó roncsai között hexogén és alumínium nyomaira bukkantak, ami egyértelműen arra utal, hogy torpedó süllyesztette el a hajót.
A Csoszun Ilbo című szöuli napilap azt írta szerdai számában meg nem nevezett kormányilletékesekre hivatkozva, hogy a torpedó hajtócsavarjának darabjai ugyanolyanok voltak, mint annak az észak-koreai torpedónak, amely hét évvel ezelőtt került Dél-Korea birtokába. Ráadásul a rajta található szériaszámot is jellegzetesen Észak-Koreában használt betűtípussal írták, és egyezik mindkét torpedó robbanóanyaga (hexogén) is - írta a szöuli újság.
Ri Mjong Bak dél-koreai elnök leszögezte: azt követően, hogy nemzetközi közreműködéssel lelepleződött Észak-Korea gonosztette, Szöul "erélyes intézkedéseket" tesz Phenjannal szemben. Észak-Korea visszautasítva a szakértői jelentést, közölte: ha az ügy nyomán újabb szankciókat vezetnek be ellene, az "háborút robbanthat ki".
A hivatalos dél-koreai bejelentésre reagálva Washingtonban elmondták, hogy a szakértői jelentésben tükröződik a bizonyítékok tárgyilagos és tudományos feldolgozása. Robert Gibbs fehér házi szóvivő szerint az eset próbára teszi a nemzetközi békét és biztonságot, és sérti a koreai fegyverszüneti megállapodást. Az ilyen "elfogadhatatlan magatartás tovább fogja mélyíteni Észak-Korea elszigeteltségét" - tette hozzá Gibbs. William Hague brit külügyminiszter szerint az eset az emberi élet iránti teljes közömbösségről és a nemzetközi kötelezettségek "durva semmibevételéről" tanúskodik. Nagy-Britannia és nemzetközi partnerei szorosan együtt fognak működni Dél-Koreával, megfelelő választ fontolgatva erre az "embertelen tettre" - mondta Hague.
Hatojama Jukio japán miniszterelnök közölte, hogy ország teljes mértékben osztja a dél-koreai hatóságok véleményét az esetről, tudományosan megalapozottnak és elfogulatlannak tartja a dél-koreai és külföldi szakértők vizsgálatának eredményeit. A kormány szerint ezek alapján Tokió teljes mértékben támogatja Dél-Koreát, elfogadhatatlannak tartja és a nemzetközi közösséggel együtt határozottan elutasítja Észak-Korea cselekedeteit. Okada Kacuja külügyminiszter azt mondta, hogy "nyugodtan és keményen" kell válaszolni a történtekre.
Peking "nagyon sajnálatos incidensnek" nevezte az esetet. Cuj Tien-kaj külügyminiszter-helyettes szerint a térség népei azt remélik, hogy az incidens megfelelőképpen kezelhető a Koreai-félsziget stabilitásának megőrzése érdekében.
Ma Csao-hszü külügyi szóvivő önmérsékletre szólította fel Phenjant és Szöult. Közölte, hogy Peking saját értékelést készít a dél-koreai szakértői anyagról.