2010. május. 25. 11:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 25. 11:48 Világ

Megtalálták az Air India Express gépének fekete dobozát

Sértetlenül megtalálták kedden a dél-indiai Mangalorban három nappal korábban szerencsétlenül járt repülőgép műszaki paramétereket rögzítő két fekete dobozát - jelentette be az indiai polgári légiforgalmi hatóság.

A pilótafülkében zajló beszélgetéseket rögzítő harmadik fekete dobozt már vasárnap este megtalálták. A gép sebességét, landolási szögét és más adatait rögzítő berendezések magyarázatot adhatnak India történelmének egyik legsúlyosabb légi balesetére. Az Air India Express légitársaság Dubajból érkező Boeing 737-800 típusú járata túlfutott a mangalori leszállópályán, és egy erdő fáinak ütközve lángba borult. A fedélzetén 160 utas és 6 főnyi személyzet tartózkodott. Csak nyolcan élték túl a katasztrófát, amelynek oka egyelőre ismeretlen. Az összes utas indiai állampolgár volt.

Az indiai média és egyes légügyi szakértők is azt mondták, hogy a mangalori repülőtér kifutópályája nem eléggé széles, illetve hosszú ahhoz, hogy a pilóta reagálhasson egy rendkívüli helyzetre. Praful Patel polgári légi közlekedési miniszter ugyanakkor azt mondta, nem kellene a kifutópályát okolni a tragédiáért. Szerinte emberi hiba okozhatta a balesetet. A szerencsétlenség idején teljesen megfelelők voltak a körülmények és az időjárási viszonyok a biztonságos leszálláshoz - tette hozzá.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.