Kettős állampolgárság: felfüggesztették Fico válaszlépéseinek vitáját
A szlovák kormány keddi ülésén felfüggesztette a kettős állampolgárság ellenintézkedéseiről szóló törvényjavaslat vitáját. Az ezt követő rendkívüli parlamenti ülésen azonban a pozsonyi országgyűlés határozatot fogadott el, amelyben elfogadhatatlannak minősítette a magyar állampolgársági törvény tervezett módosítását.
Az ellenlépésként előterjesztett szlovák törvényjavaslat értelmében ha egy szlovák állampolgár önként kéri - tehát nem házasság útján, vagy születéssel szerzi meg - egy másik ország állampolgárságát, akkor elveszíti a szlovákot - írja a TASR hírügynökségre hivatkozva a pozsonyi Új Szó. Ennek megvitatására a kormány azután tér majd vissza, miután az Országgyűlés Budapesten elfogadja a magyar állampolgársági törvény módosítását. A pozsonyi parlament gyorsított eljárásban vitatná meg a törvénymódosítást.
A szlovák parlamenti pártok egységesen bírálják a magyar kezdeményezést, a szlovák válaszlépésekkel kapcsolatban azonban megoszlanak a vélemények. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió ellenzi, hogy megbüntessék a szlovákiai magyarokat. A párt bejelentette: saját javaslatot terjeszt elő ebben az ügyben.
A felfüggesztett kormányvitát követően rendkívüli parlamenti ülést is tartottak Pozsonyban, ahol a képviselők határozatot fogadtak el a magyar kettős állampolgársággal kapcsolatban. Határozatában a testület egyoldalúnak és elfogadhatatlannak minősítette a magyar lépést, és mély nyugtalanságának adott hangot a magyarországi törvénymódosítás miatt. Pozsony véleménye szerint lépésével Budapest több kétoldalú és nemzetközi megállapodást sért meg, amelyeket a határozat felsorol. A szlovák törvényhozás ezért "elfogadhatatlannak tartja, hogy a Magyar Köztársaság Országgyűlése bármiféle területen kívül ható jogszabályt fogadjon el, amely a Szlovák Köztársaság állampolgárait is érinti anélkül, hogy e jogszabályt a Szlovák Köztársaság és a Magyar Köztársaság közötti jószomszédi viszonyról és baráti együttműködésről szóló szerződés értelmében a Szlovák Köztársaság vezető politikai képviselőivel egyeztette volna". Szlovákia "óva intette" Magyarországot "az 1920-as trianoni békeszerződés és Európa második világháború utáni területi felosztásának újbóli megkérdőjelezésétől".
A határozatot, amelynek elfogadását a 150 tagú pozsonyi törvényhozásban 113 koalíciós és ellenzéki képviselő támogatta, diplomáciai úton Budapestre küldték.. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselői - akik korábban kivonultak - a szavazáskor már nem voltak az ülésteremben. A Híd polgári párt képviselői, bár jelen voltak, nem vettek részt a szavazásban.
Fico: revizionizmus, életveszély és barna pestis
A parlamenti ülésen Robert Fico felszólította Orbán Viktort, állítsa le az Országgyűlésben a határon túli magyarok kettős állampolgárságát lehetővé tevő törvénymódosítás folyamatát. Arra sürgette a héten hivatalba lépő magyar kormányfőt, hogy üljön tárgyalóasztalhoz a szlovákokkal, mert az általa tervezett jogszabály ellentétes a nemzetközi egyezményekkel. "Ami a Magyar Köztársaságban történik, az Szlovákia számára életveszélyt jelent" - jelentette ki Fico. Megismételte: ha az Országgyűlés elfogadja a jogszabályt, Szlovákia kemény választ ad. A kormányfő szerint a nagymagyar revizionizmus és nacionalizmus ma hivatalos politikává váltak Budapesten.
Azt állította: az állampolgársági törvény esetében nem a "kulturális", hanem a "politikai" magyar nemzet egyesítéséről van szó. "Ez a revizionista álom újraélesztésének eszköze akar lenni" - mondta. Szerinte Ausztriát kivéve sehol sem élnek olyan jó körülmények között a magyarok, mint Szlovákiában. "Meglehet, hogy éppen ez szúrja a Fidesz szemét" - jegyezte meg. Fico szerint a szlovákiai magyarok a magyarországi politikusok kezében hűbéresekké váltak, megzsarolják és manipulálják őket. Azt állította, hogy Orbán nem a szlovákiai magyarok jólétét akarja, hiszen életszínvonaluk emelése helyett "semmit sem kínál, csak feszültséget és idegességet" a két ország és a két nemzet között.
A müncheni egyezménynek és a bécsi döntésnek a magyar Országgyűlésben elhangzott állítólagos dicséretére utalva, a szlovák kormányfő úgy fogalmazott: "Vitánk Magyarországgal e szavak és tapsok után olyan vitává vált, amelyet egy határozottan a szlovák nemzeti felkelésen alapuló erős antifasiszta hagyományokat ápoló kormány folytat egy olyan állammal, amelybe lappangó módon kezd visszatérni a revizionizmus és a barna pestis".
Az MKP képviselői felveszik az állampolgárságot
Az MKP részéről Csáky Pál ismertette a párt álláspontját, majd a képviselők kivonultak az ülésteremből. A pártelnök felszólalásában azt mondta, hogy a pozsonyi parlamentben "hisztéria" alakult ki a magyarországi jogszabállyal kapcsolatban. Szerinte a magyar képviselők azért hagyják el az ülést, mert nem látnak "akaratot a párbeszédre". Csáky kijelentette, hogy az MKP több képviselője is fel kívánja venni a magyar állampolgárságot, miközben egyikük sem mond le a szlovákról. "Mindnyájan tiszteljük a szlovák állampolgárságot" - húzta alá Csáky, de hozzátette, az azonban nem az állam tulajdona.
Szerinte az MKP képviselői nem hozzák majd nyilvánosságra, hogy mikor és hogyan szerezték meg a magyar állampolgárságot. Abban az esetben, ha valaki ezeket az adatokat megpróbálja megszerezni, akkor a szlovák alkotmánybírósághoz és az európai emberi jogi bírósághoz fordulnak. "A képviselők ezt a lépést kettős - állampolgári és nemzeti - kötődésük megnyilvánulásának tartják. Mindegyikünk tiszteli szlovák állampolgárságát is. Az MKP minden képviselője, a jövőbeni parlamentben is, tevékenységében továbbra is irányadónak fogja tartani a szlovák alkotmány és a Szlovák Köztársaság törvényeinek tiszteletben tartását" - mondta Csáky.
A politikus arról is beszélt, hogy nem látja semmi értelmét a rendkívüli parlamenti ülésnek, bár azt vallja, hogy tárgyalásokra van szükség. "A (magyar) törvény 2011. január 1-jén lép életbe. Van elég idő a tárgyalásra" - tette hozzá. "A mostani hisztériahullám csak arról lebbentette fel a leplet, hogy a jelenlegi kormánykoalíció állandóan ellenséget akar látni az itteni (szlovákiai) magyar közösségben" - hangsúlyozta Csáky. "Biztonsági kockázatról beszélni ezzel a lépéssel összefüggésben, illetve úgy beszélni Magyarországról, mint egy potenciális ellenségről, a jelenlegi helyzetben nem felel meg az európai párbeszéd megkövetelte alapvető követelményeknek sem" - mondta. Szerinte meg kell őrizni a "józan észt", és ezért az MKP mindenkit "civilizált és értelmes" hozzáállásra szólít fel ebben a témában.
Fidesz: provokáció és erkölcsi kötelesség
A Fidesz szóvivője szerint pártja eddig sem kívánt beleavatkozni a szlovákiai választási kampányba és ezután sem áll szándékában. Szijjártó Péter Budapesten azt mondta: "eddig sem ültünk fel semmifajta provokációnak, és ezután sem fogunk felülni semmifajta provokációnak akárhogyan is provokálja a magyar politikai közéletet, vagy magát a Fideszt a szlovák kormány, illetve a szlovák kormányzó pártok". Hozzátette, hogy a kettős állampolgársággal kapcsolatos törvény meghozatalára a jelenlegi parlamentnek erkölcsi kötelessége van, a választópolgárok ennek tudatában szavaztak bizalmat ennek a parlamentnek.