Közigazgatási épületeket foglaltak el a volt kirgiz elnök hívei
Kirgizisztán mindhárom déli megyéjében elfoglaltak egy-egy közigazgatási épületet csütörtökön a hatalomból kiszorított Kurmanbek Bakijev elnök hívei - közölték tisztségviselők és helyi hírügynökségek.
A lázadás az eddigi legnagyobb kihívás az átmeneti kormány számára, amely a múlt hónapban alakult meg Bakijev ellenfeleiből. Bakijev-párti tüntetők előbb Os városában, majd Dzsalálábádban és Batkenben foglaltak el egy-egy közigazgatási épületet. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség szerint a tüntetők Os város repülőterét is hatalmukba kerítették. Az AKI kirgiz hírügynökség korábbi jelentése szerint Os főterén reggel óta gyülekeztek az ex-államfő támogatói és ellenfelei. A szembenállók többször összecsaptak egymással. Később Bakijev hívei megrohamoztak egy közigazgatási épületet, és az őrök legyűrésével behatoltak oda. Az első emelet minden ablakát kiverték.
Tiltakoztak az alkotmány új tervezetének elfogadása ellen, követelték, hogy helyezzék vissza a hatalomba Bakijevet, illetve a korábbi helyi kormányzót és első helyettesét. A követelések között szerepelt az is, hogy szüntessék be az eljárást a korábbi belügyminiszter, Moldomusa Kongantijev ellen. Az elfoglalt épülethez mentek később az átmeneti kormány támogatói is. Szemtanúk szerint a rendfenntartó erők nem avatkoztak be az eseményekbe. Ezzel egy időben a kirgiz főváros, Biskek főtéren a parlamentnél tömeg gyülekezett, de egyelőre nem ismert az ott lévők szándéka.
Bakijev április 7-én menekült el a közép-ázsiai volt szovjetköztársaság fővárosából, miután a biztonsági erők tüzet nyitottak a távozását követelő tüntetőkre, azok pedig feldúltak több kormányzati épületet. Legalább 85 ember életét vesztette. A volt államfő előbb Osban keresett menedéket, később Kazahsztánba utazott, majd onnan Fehéroroszországba távozott, ahol jelenleg is tartózkodik. Az átmeneti kormány a múlt héten megfosztotta mentelmi jogától a volt elnököt, és utasította az ügyészséget, hogy kérje kiadatását Minszktől. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök azonban hallani sem akar erről. Azt mondta: még senki sem kereste meg hivatalosan a kiadatás ügyében, de hozzáfűzte, hogy hasztalan is lenne egy ilyen kérés. Kirgizisztán elnöke a fehérorosz állam és elnöke védelme alatt áll - szögezte le.