2010. május. 12. 13:49 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 12. 13:49 Világ

Sikeres magfúziót hajtott végre Észak-Korea

Észak-Korea sikeres magfúziót hajtott végre, legalábbis a hivatalos észak-koreai sajtó szerint. Dél-koreai és orosz szakértők kétkedve fogadták az elszegényedett kommunista ország magfúzióról szóló bejelentését.

A koreai kommunista párt hivatalos lapjának, a Rodong Szinmunnak a bejelentése szerint "áttörés történt egy új energetikai technológia területén". "A magfúzió sikere nagy esemény, amely a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság tudományának és technológiáinak gyors fejlődéséről tanúskodik" - írja a hivatalos lap, amely szerint az észak-koreai tudósok keményen dolgoztak, hogy a saját módszerük szerint fejlesszék ki ezt a technológiát. A lap semmilyen utalást nem tesz arra vonatkozóan, hogy az új technológiát katonai célra használnák fel.

Saját állítása szerint Phenjan rendelkezik már fissziós (maghasadáson alapuló) atombombával. Észak-Korea évtizedek óta folytat atomfegyver-programot a jongbjoni reaktorban előállított plutóniumot felhasználva. Szeptemberben Phenjan első ízben jelentette be, hogy az urándúsítás végső szakaszába jutott.

"A bejelentés igencsak pontatlan és túlzó. Feltehetően csak egy kisebb kísérletet hajtottak végre" - vélte Kun J. Szuh, a szöuli egyetem nukleáris szakértője. Englen Azizov, az orosz Kurcsatov Intézet atommag-egyesítéssel nyert energia előállításával foglalkozó részlegének az igazgatója az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában azt hangoztatta, hogy az irányított magfúzió egyelőre sok fejtőrést okoz a tudósoknak, hiszen a felszabadult energiát a szükséges mederbe kell terelni. Ehhez tokamak, vagyis olyan méregdrága berendezés szükséges, amely egy tórusz alakú elektromágnes által létrehozott mágneses mezőben képes a magas hőmérsékletű plazma tárolására. Az orosz tudós szerint az értesülés értelmezésébe hiba csúszhatott, vagy egyszerűen merő képtelenségről van szó.

A magfúzió során két könnyebb atommag egy nehezebb atommaggá egyesül. A folyamatot energiakibocsátás kíséri.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.