Jóváhagyta a görög segélycsomagot a német kormány
Jóváhagyta a német kormány hétfőn a Görögország támogatását célzó nemzetközi pénzügyi segélycsomagot.
A kabinet rendkívüli ülésén döntött arról, hogy Németország összesen 22,4 milliárd eurót tesz a három évre szóló segélycsomagba. A kormány úgy döntött, hogy a német szerepvállalás jóváhagyása érdekében gyorsított eljárás keretében törvénytervezetet terjeszt a parlament elé. A parlament két háza, a Bundestag és a Bundesrat várhatóan pénteken hagyja jóvá a tervezetet, amely Horst Köhler államfő aláírásával ezt követően azonnal életbe léphet.
A német szerepvállalást nem a költségvetésből finanszírozzák, hanem egy olyan hitelkonstrukcióval, amely az állami tulajdonban lévő KfW bank (Kreditanstalt für Wiederaufbau) égisze alatt - az állam garanciavállalása mellett - zajlik majd.
A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió, valamint Görögország között létrejött megállapodás alapján Athén három év alatt összesen 110 milliárd euró pénzügyi támogatáshoz juthat. A hitel nagyobb részét, 80 milliárd eurót - kétoldalú alapon - az euróövezet más országai nyújtják, míg a Nemzetközi Valutaalap részesedése 30 milliárd eurót tesz ki.
A német szerepvállalás az euróövezeti államok által nyújtandó támogatás 28 százaléka, egyben legnagyobb hányada. A teljes összegből Berlin még az idén 8,4 milliárdot folyósít Görögországnak. Mindezzel összefüggésben Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter azt hangoztatta, hogy a 22,4 milliárd a legfelső határt jelenti. A miniszter szerint az euróövezet stabilitása forgott kockán, és a támogatási csomagra ezért volt szükség.
Megfigyelők arra számítanak, hogy a segélycsomag a német parlamentben zöld jelzést kap. Az ellenzéki pártok ugyanakkor jelezték: nem érik be csupán az előirányzott összeg jóváhagyásával, ragaszkodnak ahhoz is, hogy intézkedéseket irányozzanak elő a pénzpiaci spekulánsok tevékenységének megfékezésére. Előzetesen felvetették annak szükségességét is, hogy a segélycsomag német finanszírozásában magánbankok is részt vegyenek.