2010. április. 18. 20:19 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 18. 20:11 Világ

Eroglu megnyerte az elnökválasztást Észak-Cipruson

Az észak-ciprusi szakadár török államalakulatban vasárnap megrendezett elnökválasztását Dervis Eroglu, a jelenlegi elnök kihívója nyerte meg.

 A vasárnapi választáson az urnák lezárását követően viszonylag gyorsan, három órával később már csaknem befejezték a szavazatok összesítését, amely alapján a hét jelölt közül Dervis Eroglu kormányfő  50.3  százalékkal megnyerte a választást, a szavazatok közel 43 százalékával a második helyen végzett Mehmet Ali Talat hivatalban lévő elnökkel szemben. Több mint 164 ezer választópolgár járulhatott az urnákhoz.

Megfigyelők szerint Eroglu győzelme megnehezíti a szigetország egyesítéséről a görög cipriótákkal folyó tárgyalásokat, amelyeken az utóbbi hetekben Talat eredményt könyvelhetett el. Eroglu ugyan maga is a tárgyalások folytatása mellett van, azonban az ő álláspontja elfogadhatatlan a görögök számára. Amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni az ENSZ közvetítésével folyó egyeztetéseken, akkor a szigetország déli része - amely az Európai Unió tagja - megvétózza Törökország uniós csatlakozási aspirációit is. Az ENSZ  április vége előtt vonja meg a tárgyalások mérlegét. Egy névtelenül nyilatkozó diplomata szerint "sokan látják úgy, hogy ez (a megállapodás) elérhető közelségben van, és amennyiben most elmarad, akkor nehéz lesz megmondani, mikor adódik újabb alkalom."

Az eddigi tárgyalásokon megállapodás született arról, hogy a föderációs berendezkedésű Ciprus két állam szövetségéből áll majd. Ezzel szemben Eroglu két külön állam laza partneri kapcsolatában  gondolkodik. Utóbbit a görög ciprióták kategorikusan elutasítják, mert az bebetonozná a sziget megosztottságát.  Ciprus déli része 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, egy héttel azt követően, hogy április 24-én a ciprusi török közösség megszavazta a szigetország egyesítéséről kidolgozott ENSZ-tervet, amelyet azonban a görög közösség ugyancsak referendumon elutasított.  Ciprus 1974-ben szakadt ketté, amikor egy görög puccskísérlet nyomán Törökország megszállta a sziget északi részét, hogy  megakadályozza a mediterrán ország egyesülését Görögországgal. Észak-Ciprust egyedül Törökország ismeri el önálló államként.
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.