Kisebbségi önkormányzatok létrehozását javasolja a Híd Szlovákiában
A Szlovákiában őshonos nemzeti kisebbségek önkormányzatainak létrehozását, valamint a kisebbségeket érintő ügyekben a parlamenti leszavazás betiltását javasolja a Híd nevű szlovákiai párt.
"Az önkormányzat szlovákiai szinten működne, de megfelelő érdeklődés esetén létrejöhetnének a megyei önkormányzatok is" - jelentette ki szerdai pozsonyi sajtóértekezletén A. Nagy László, a Híd elnökségének tagja, parlamenti képviselő. A Híd szerint önkormányzatokat az őshonos szlovákiai nemzeti kisebbségek hozhatnának létre, akik közé a magyarokat, a ruszinokat és a romákat sorolja. Az újonnan, a bevándorlás útján kialakult kisebbségeknek ilyen jogaik nem lennének. A kisebbségi önkormányzatokat azok választanák, akik az adott népcsoporthoz tartozónak vallják magukat.
"Ez a modell Európa számos országában létezik és működik" - jegyezte meg A. Nagy László."Célunk a nemzeti kisebbségek leszavazásának a betiltását rögzítő általános elv elfogadása is" - szögezte le. Kifejtette, hogy ezt az elvet 1969-től Csehszlovákiában is alkalmazták, s a Híd szerint olyan területeken kellene érvényesíteni, mint a nyelvhasználat, az oktatásügy vagy a kultúra.
"A Szövetségi Gyűlésben kétkamarás rendszer volt, ahol Csehország és Szlovákia képviselői alapkérdésekben nem szavazhatták le a másik államot, tehát a csehek a szlovákokat illetve a szlovákok a cseheket" - jegyezte meg a kisebbségi kérdések szakértőjének számító politikus.
Hégli Dusán, a Híd kulturális szakmai műhelyének vezetője újságíróknak elmondta: a pártnak meggyőződése, hogy a kisebbségi kultúrával egy önálló állami hivatalnak kellene foglalkoznia; évente az állami költségvetés 12 százalékát kellene erre a célra fordítani. Mindezt a nemzeti kisebbségekről szóló törvény tartalmazná, amelyet választási siker esetén a következő megbízatási időszakban nyújtana be a párt. A kisebbségek jogállását szabályozó törvénytervezeten dolgozik a Magyar Koalíció Pártja (MKP), illetve néhány civil szervezet is. Knut Vollebaek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa a közelmúltban szintén egy átfogó kisebbségvédelmi jogszabály elfogadására szólította fel Pozsonyt.
Helyi megfigyelők szerint a mai szlovák kormányzat az átfogó kisebbségi törvény kidolgozását és elfogadását inkább ellenzi, semmint támogatja.