Nagy pofont kapott Sarkozy a hétvégén
Nicolas Sarkozy pártja azért szenvedett vereséget a franciaországi regionális választások vasárnap lezajlott első fordulójában, mert az államfő nem váltotta be ígéreteit, miszerint "más típusú" francia vezető lesz - írja keddi kommentárjában a Wall Street Journal.
A lap szerint 2007-ben a szavazók azért juttatták hatalomra Sarkozy-t, mert azt ígérte, "felfrissíti az országot és a kormányt", illetve szembeszáll az országot "túl régóta bénító anyagi érdekekkel".
Ehelyett az elmúlt időszakban a francia szavazók nem kaptak mást, mint pletykalapokba illő "drámát" az elnök alkatáról, házasságáról, hűtlenkedésről - kiegészítve egy félénk reform kisebb dózisaival - írja a lap, amely szerint mindez szemben áll Sarkozy ígéreteivel, így nem csoda, hogy a szavazók csalódottak. "Figyelmeztetés", "pofon", "bukás", "szétesés" - a francia lapok pedig ezekkel a szavakkal minősítették hétfői szerkesztőségi írásaikban Sarkozy kormánypártjának vereségét a regionális választások első fordulójában.
Szocialista előny
A hivatalos eredmények szerint a 29,48 százalékkal élen végzett ellenzéki Szocialista Párt (PS) 3,3 százalékkal megelőzte a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Unióját (UMP), amely 26,18 százalékot szerzett. A baloldali pártok együttesen 53,46 százalékot kaptak, s így az ellenzék a biztos győzelem tudatában indulhat a márciusi 21-i második fordulón. A jobboldali pártok összesen a szavazatok 38,93 százalékát tudták begyűjteni. A szocialisták a 26 régióból 13-ban végeztek az élen, s azt remélik, hogy jövő vasárnap nemcsak megtarthatják hatalmukat abban a 24 régióban, amelyet 2004 óta irányítanak, hanem elhódítják Korzikát és Elzászt is a jobboldaltól. Ennek érdekében a PS már vasárnap este megkezdte az egyeztetéseket az ellenzéket erősítő Zöldekkel, akik a harmadik helyen végeztek 12,47 százalékkal.
Szimbolikus vereség
Az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében a jobboldal még soha nem ért el ilyen gyenge eredményt. A Libération olyan szimbolikus jelentőségű vesztes történelmi csatákhoz hasonlította a kormánypárti szereplést, mint "Waterloo, Sedan, Azincourt vagy Berezina".
A baloldali újság szerint a 2012-es elnökválasztás előtti utolsó országos jellegű szavazás mindenképpel hatással lesz Sarkozy mandátumának második felére és irányváltással is járhat a kormányzásban.
A szintén baloldali Rue89 internetes újság szerint az eredmény arra utal, hogy a kormánypártnak nincs tartaléka a második fordulóra. Ezenkívül Sarkozy taktikája a szélsőjobboldali tematika átvételére, például a nemzeti identitási vitában, nem érte el célját, és bumerángként ütött vissza a kormánypártra. A választók ráadásul az államfőt is megbüntették, akiknek tevékenységével elégedetlenek.
A Le Figaro viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy soha ilyen kevesen még nem maradtak távol a szavazástól a regionális választásokon, ami tompítja a baloldali győzelmet. A részvételi arány alig 46 százalékos volt.
A jobboldali lap szerint a kormánypártnak néhány napja maradt tábora mozgósítására a második forduló előtt annak érdekében, hogy "elkerülje az összeomlást".
Le Pen jelöltjei nem lépnek vissza
Erre szólított fel egyébként Xavier Bertrand, az UMP főtitkára is, visszautasítva azt az értelmezést, hogy a választók távolmaradása a szavazástól a kormány megbüntetését jelentette. Ugyanakkor ez utóbbi feltételezést erősíti a szélsőjobboldali Nemzeti Front előtörése, amely országos szinten 11,74 százalékot ért el. Jean-Marie Le Pen pártja 12 régióban bejutott a második fordulóba, s bár győzelemre sehol nincs esélye, jelöltjei nem akarnak visszalépni az UMP javára.