2010. február. 10. 14:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 10. 14:33 Világ

Védelmi szakértő: Irán atomfegyvere az USA hasznára válhat

Az Egyesült Államok előnyére szolgálhat az, ha Irán atomfegyvereket fejleszt ki – írja Adam B. Lowther amerikai védelmi szakértő.

Ahmadinezsád elnök a natanzi urándúsítóban (2008)
AP

Irán atomhatalommá válása az Air Force Research Institute elemzője New York Timesban megjelent véleménye szerint lehetőséget nyújtana az USA-nak arra, hogy végső vereséget mérjen az olyan terrorista csoportokra, mint az Al-Kaida.

A szerző szerint ugyanis az atomfegyvereket kifejlesztő iszlám köztársaság – amely a napokban jelentette be, hogy tovább dúsítja uránkészletét – elsősorban a szomszédos országokra jelentene veszélyt, nem pedig az Egyesült Államokra, amely így felajánlhatná segítségét egy regionális védelmi rendszer - egy közel-keleti atompajzs – kialakításához. Cserébe az USA gazdasági, politikai és társadalmi reformokat csikarhatna ki azoktól az arab rezsimektől, amelyek felelőssé tehetők a 2001-es terrortámadásokat eredményező elégedetlenség kialakulásáért.

Eddig a közel-keleti önkényuralmi rendszerek elutasították a változásokat, mert gazdag olajkészleteik miatt védettek voltak. Egy atomfegyverekkel felszerelkezett Irán azonban változtatna a régió dinamikáján és lehetőséget adna a reformok megkövetelésére – írja Adam B. Lowther. A régió biztonságának szavatolásával az USA az OPEC kartell megtörését is elérhetné, amellyel csökkenne az olaj világpiaci ára, nem is beszélve arról, hogy a közel-keleti megrendelésekkel jelentős bevételeket érne el az amerikai hadiipar – viszi tovább lehetséges forgatókönyvét a szakértő.

Mivel egy Izrael elleni lehetséges atomtámadás a palesztinokat is veszélyeztetné, az iráni atomfegyverek kifejlesztése akár az izraeli-palesztin békefolyamatot is felgyorsíthatná. Paradox módon egy béke-megállapodás Teherán Izrael iránti gyűlöletét is lecsillapíthatná és csökkentené a régióban tapasztalható feszültségeket – véli az elemző. Annak a kockázata, hogy Irán Amerika-ellenes vezetése atomháborút indíthat, Adam B. Lowther szerint kisebb, mint azt a legtöbben hinnék. Az USA és a Szovjetunió közötti szembenállást is az atomfegyverek elrettentő hatása miatt nevezték hidegháborúnak – veti fel magyarázatként a szerző. „Irán úgy vélheti, hogy az urándúsítással ráijeszt az amerikaiakra. Valójában ezzel csak reményt adhat Amerika közel-keleti befolyásának növekedésére” – fejezi be írását a védelmi szakértő. 

Hirdetés