Svájci banktitkok: mennyit ér az adócsalók DVD-je?
A német adócsalási botrányban érintettek adóvétségének értéke német lapok szerint a korábban becsültnél jóval magasabb lehet. Az üggyel kapcsolatban szópárbaj indult Svájc és Németország között, miközben kutatják, honnan lophatták el a svájci banki adatokat. Már más országok is kíváncsiak, vajon csak német adócsalók vannak-e a listán.
Az illetékes hatóságokra hivatkozva az újság csütörtökön arról számolt be, hogy a szóban forgó összeg jóval meghaladhatja a szakértők által becsült 100 millió eurót. Ezzel egy időben a Handelsblatt című lap az közölte, hogy hamarosan megtörténhet annak az 1500 németországi adócsaló banki adatait tartalmazó DVD-nek a megvásárlása, amelyet egy informátor ajánlott fel Németországnak 2,5 millió euróért.
Wolfgang Schäuble német külügyminiszter bejelenti: Németország megveszi a DVD-t © MTI |
Honnan lophatták az adatokat?
A Süddetsche Zeitung értesülése szerint a mostani ügy mind az 1500 érintettje a zürichi Credit Suisse bankban rendelkezik számlával. Az elkövetett adócsalások több évre nyúlnak vissza, és - mint a lap által idézett illetékesek állították - a korábban becsült 100 millió eurót messze meghaladó összegről lehet szó.
Az idézett források a zürichi pénzintézet belső dokumentumaira hivatkoztak, amelyek utaltak arra is: a banknak a múltban is többségében olyan ügyfelei voltak, akik elhelyezett betéteik után egyáltalán nem vagy csak részben fizettek adót. A szóban forgó ügyfelek csak rendkívül ritkán léptek kapcsolatba a pénzintézettel, mert ily módon is mérsékelni kívánták az esetleges lelepleződés veszélyét, a diszkréció, illetve a banktitok számukra megbízható védelmet jelentett.
Urs Rohner, a Credit Suisse alelnöke szerint azonban eddig semmi jel nem utal arra, hogy a lopott adatok a pénzintézettől származnának - tette közzé a Reuters csütörtökön. A zürichi bankot 1856-ban alapították. Több mint 50 országban rendelkezik képviselettel, alkalmazottainak száma meghaladja az 50 ezret és évek óta minden esztendőben tetemes nyereségre tett szert. A Handelsblatt szerint az adóhatóságok a legrövidebb időn belül - talán még csütörtökön - zöld jelzést adnak az állítólagos kulcsbizonyítéknak számító DVD megvásárlásához.
Adócsalók, jelentkezzetek! |
Önkéntes jelentkezésre szólította fel a svájci bankszámlát fenntartó német adócsalókat Németország pénzügyminisztere. Az adójogi szabályok szerint a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülését biztosító, úgynevezett önfeljelentést lehet tenni mindaddig, amíg az érintett személyről a hatóság nem állapította meg adócsalás vétségét. |
Rohner szerint egyébként Svájcnak meg kell védenie magát abban a vitában, amely az alpesi ország és legnagyobb szomszédja, Németországgal között folyik a banktitkokat védő svájcui szabályozás és törvények miatt. Ezek Németország - és más nyugat-európai országok szerint - ugyanis az adócsalókat védik.
A svájci kormány szerdán elítélte Németország szándékát, hogy megvásárolja a német adócsalókról svájci bankokból lopott adatokat. "A szövetségi tanács (kormány) elítéli az adatok ilyen módon történő megszerzését" - jelentette ki Hans Rudolf Merz pénzügyminiszter, aki azt mondta, hogy meglepte Berlin előző napi döntése. Merz előre elzárkózott az elől, hogy az ilyen adatokra hivatkozó kérelmekre válaszul információt adjanak ki a svájci hatóságok, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy országa párbeszédre törekszik, mert az érdekei ezt diktálják. "El kell kerülni az ügy kiterjedését" - jelentette ki.
"Nyilvánvaló, hogy az ilyen lopás bűncselekmény. Svájc emiatt sem most, sem a jövőben nem nyújt segítséget az ilyen ügyekben" - mondta a pénzügyminiszter, de közölte, hogy szeretnék folytatni a tárgyalásokat Németországgal egy új megállapodásról a kettős adóztatás elkerüléséről.
Németország mellett már más országok, Hollandia, Ausztria és Belgium is érdeklődést mutatott az ellopott adaokt iránt, mert elképzelhetőnek tartják, hogy országukból származó adócsaló is szerepelhet a listán. Sok európai kormány számára nagyon fontos a külföldi bankokban elrejtett jövedelmek feltárása, miután sok százmilliárd eurót fordítottak a bankrendszer megsegítésére a pénzügyi világválság miatt.