Kína megelőzheti az USA-t a tudományos kutatásokban
Az elmúlt harminc évben Kína minden országot lepipált a tudományos kutatások fejlődésében, és a növekedés a jelek szerint nem áll meg – számolt be a Financial Times.
A Thomson Reuters, amely világszerte 10 500 tudományos eredményekről beszámoló kiadványt kísér rendszeresen figyelemmel, négy feltörekvő piac, Brazília, Oroszország, India és Kína kutatási eredményeit vizsgálta meg közelebbről.
Kína a publikált tudományos eredmények sokasodásának tekintetében minden más országot megelőzött, 1981 óta 64-szeresére nőtt az ország tudósai által közzétett kutatási eredmények száma. Különösen erőteljes volt a fejlődés a vegyipar és az anyagtudomány területén.
Tíz éven belül itt is vezethet
Nem csak egy a sorban © AFP |
Az FT összefoglalója szerint a szakértők arra számítanak, hogy a távol-keleti nagyhatalom - amely tudományos eredmények tekintetében most az USA után a világ második legfontosabb állama - 2020-ra megelőzheti az Egyesült Államokat, amennyiben a növekedés jelenlegi üteme fennmarad.
Bár a Kínában zajló tudományos kutatások minőségéről megoszlanak a vélemények, a kínai kutatók egyre gyakrabban dolgoznak együtt külföldi társaikkal: tudományos publikációik 9 százalékának amerikai társszerzője is volt.
A külföldön élő kínaiakra is számítanak
A kínai tudományos kutatások fejlődése mögött a szakértők szerint egyrészt az áll, hogy a kormány hatalmas összegeket pumpál a szektorba, az iskoláktól kezdve a posztgraduális szintig – olvasható a FT cikkében. Ezenkívül szerepet játszik a növekedésben az alapvető tudományos eredmények egyre szervezettebb kereskedelmi célú felhasználása is.
Kína emellett egyre sikeresebben használja ki az Észak-Amerikában és Európában élő kutatói diaszpóra tagjaival fennálló kapcsolatokat. A külföldön élő kínai tudósok közül egyébként egyre többet csábítanak haza olyan ajánlatokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a szakemberek az év egy részében továbbra is dolgozhassanak nyugaton.
Kínával szemben Indiában és Oroszországban a vegyipar mellett inkább a mérnöki területeken jeleskednek a kutatók, míg Brazília az egészségügyi, környezetvédelmi és mezőgazdasági kutatásokban tűnik ki. Oroszország egyébként a lista végén kullog, bár az FT szerint a Szovjetunió 20 évvel ezelőtti összeomlása után még annyi tudományos eredményt publikált, mint Kína, India és Brazília együttvéve.