Kína rendre utasította az Egyesült Államokat
Peking - külügyi szóvivője útján - visszautasította pénteken az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton csütörtöki felszólítását arra, hogy Kína (más országokkal együtt) szüntesse meg az internet korlátozását, és úgy véli, hogy a kijelentés ártott a két ország kapcsolatainak.
Ma Zhaoxu figyelmeztette az Egyesült Államokat a tények tiszteletére és arra, hogy "fejezze be igazságtalan Kína-ellenes vádaskodását az úgynevezett internet-szabadság hirdetésével". Ma szerint Kínában az internet nyílt, és emlékezetett arra, hogy az internetezők száma elérte a 384 milliót, az országban 3,68 millió weboldal és 180 millió blog működik.
Vita az internet szabadságáról © AFP |
"Befeketítették" Kínát?
A Global Times című lap pénteki számában a Google-ügy kapcsán tapasztalt amerikai politikai megnyilvánulásokat, konkrétan Clinton kemény hangú felszólamlását Amerika kampányának tartja értékeinek kiterjesztésére és más kultúrák "befeketítésére". A Nyugatról érkező - agresszív retorikával megtöltött - információ azok ellen irányul, akik nem akarják őket követni - olvasható az írásban, amelyben "az információ imperializmusaként" jellemzik a Nyugat diktálási szándékát.
"Clinton úgynevezett internetszabadsága az Egyesült Államok által uralt szabadság" - vélekedik Yu Wanli, a Peking Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szakértője ugyancsak a Global Times cikkében. A világ tizenhárom root szerveréből tíz az Egyesült Államokban van, ami azt jelenti, hogy ezek ellenőrzésével az USA határozhatja meg az internet szabadságát. "Hogyan tudja Clinton garantálni neked a szabadságot, ha hazája rendelkezik a hatalommal ahhoz, hogy kikapcsoljon téged?" - kérdezi Yu.
Csütörtökön a kínai diplomácia megpróbált a Clinton-beszéd elébe menni, és He Yafei külügyminiszter-helyettes jelezte: Peking nem kívánja túlértékelni a Google kiváltotta helyzetet, azt nem szándékozik a kínai-amerikai kapcsolatok részévé emelni.
A Google volt a szikra
A Google bejelentését, amit a rendszerében elkövetett, kínai területről érkezett azonosítatlan hackertámadásokat követően tett, miszerint keresőjében négy év után nem óhajtja tovább szűrni a tartalmat - Pekingben eddig egy külföldi vállalat üzleti döntéseként kezelték. Azzal, hogy a helyi törvények rá is vonatkoznak.
Eric Schmidt, a Google vezérigazgatója a The Wall Street Journal pénteki számában úgy nyilatkozott, hogy cége jelenleg a kínai törvények követésével, a szűrt keresési találatok szolgáltatásával tovább működik Kínában, de "viszonylag rövid időn belül" változásokat terveznek ezen a területen. Schmidt kijelentette, hogy szereti a kínai embereket és kínai alkalmazottaikat, az üzleti lehetőséget is, és maradni szeretnének. A vállalat - mint mondta - "párbeszédet folytat" a kormány hatóságaival.