Hatezer kilométerre álló erőműtől tartanak a pálmafák alatt
Levélben tiltakozott a cseh környezetvédelmi minisztériumnál a 600 csendes-óceáni szigetből álló Mikronézia az EU egyik legnagyobb széntüzelésű erőműjének felújítása ellen.
A német-cseh határ közelében álló prunerovi erőművet, amely az egyik legnagyobb széntüzelésű üzem az EU területén és Csehország legnagyobb szén-dioxid kibocsátója, a CEZ energetikai óriás újítaná fel. Az tervezett munkák befejeződése után az erőmű a korábban tervezett 2020 helyett egészen 2035-ig működhetne majd – számolt be az ügyről a The New York Times.
Mikronézia (a Mikronéziai Szövetségi Államok) szerint a cseh erőmű életciklusának meghosszabbításával veszélybe kerülhetnek az ország alacsonyan fekvő szigetei, hiszen a folytatódó szén-dioxid kibocsátás hozzájárul a tengerek vízszintjének emelkedését is okozó globális felmelegedéshez. Az erőmű körülbelül 10 millió tonna szén-dioxidot bocsát ki, amely becslések szerint meghaladja az összes Csehországban közlekedő autó éves kibocsátási értékét és 40-szer több annál, amennyit Mikronézia juttat a légkörbe.
A prunerovi erőművet a Föld másik oldalán is megérzik © Creative Commons |
A Prague Post beszámolója szerint a mikronéziai vezetés épp ezért azt követeli Csehországtól, hogy végezzen el egy speciális környezetvédelmi hatástanulmányt, amely az erőmű felújításának határokon átnyúló lehetséges következményeit vizsgálja. A cseh környezetvédelmi minisztérium a hírek szerint még januárban döntést hozhat.
Ha a felszólításnak eleget tesznek, és esetleg Mikronéziát is bevonják a hatástanulmány elkészítésébe, az ügy számos további, a klímaváltozás által veszélyeztetett szigetország számára is precedenst teremthet. Persze sokan felvetik azt a kérdést is, hogy a lehetséges hatástanulmányban hogyan veszik majd figyelembe a két ország közötti körülbelül 6000 kilométeres távolságot. Mikronézia követeléseit a Greenpeace is támogatja.
A kisebb szigetországok, amelyek felszíne sok esetben csak néhány méterrel emelkedik a tengerszint fölé, aktívan részt vettek a decemberi koppenhágai klímacsúcson folyó vitákban. Közéjük tartozott például a szintén csendes-óceáni Tuvalu is, amely egyes vélemények szerint a következő évtizedekben teljesen el is tűnhet a tengerben, ha a globális felmelegedés jelenlegi mértéke nem változik.