2010. január. 14. 10:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 14. 11:00 Világ

Az ultrakonzervatív Newt Gingrich elnök szeretne lenni

Newt Gingrich, a washingtoni képviselőház egykori elnöke esélyesnek tartja magát, hogy a 2012-es amerikai elnökválasztáson a Republikánus Párt elnökjelöltje legyen.

A máig befolyásos politikus – aki a Clinton-kormányzat idején, 1995 és 1999 között a törvényhozás alsóházának elnökeként a republikánus ellenzék "arca" volt – helyi idő szerint szerdán újságíróknak azt mondta: azon hét-nyolc személy között van, akik közül valószínűleg ki fog kerülni a republikánus elnökjelölt.

Az észak-karolinai Caryben nyilatkozó 67 éves politikus arról beszélt: Amerikában sokan szeretnének látni egy olyan valakit, aki elkötelezett amellett, hogy leváltsa a jelenlegi téves kormányzati politikát és gyakorlatias, működőképes megoldásokat dolgozzon ki.

Gingrich az első olyan közéleti személyiség, aki kinyilvánította, hogy esetleg indulni szándékozik a következő elnökválasztáson. Azt mondta, rajta kívül több jelenlegi és volt kormányzó is esélyes a republikánus jelöltség elnyerésére. Közöttük említette Sarah Palin volt alaszkai, Mike Huckabee egykori arkansas-i, valamint Tim Pawlenty mostani minnesotai kormányzót.

A georgiai politikus – aki egy konzervatív nagygyűlés előtt nyilatkozott – kifejtette: megítélése szerint a jelenlegi politikai környezet a republikánusoknak kedvez, és az ellenzéki párt sok kongresszusi helyet visszaszerezhet az idei félidős választásokon.

A volt házelnök – aki a Republikánus Párt egyik fő szellemi irányítója volt, amikor az 1994-ben átvette a hatalmat a képviselőházban – a 2008-as elnökválasztás előtt is mérlegelte, hogy beszálljon-e a versenybe. A választás előtt több mint egy évvel, 2007 őszén azonban közölte, nem pályázik, pedig népszerűbb volt az összes republikánus elnökjelölt-aspiránsnál.

A USA Today napilap tavaly novemberi felmérése szerint a republikánus szavazók Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzót látnák legszívesebben az ellenzéki párt elnökjelöltjeként. A republikánus válaszolók 71 százaléka jelezte, hogy támogatná jelöltségét. Őt követte Mitt Romney volt massachusettsi és Sarah Palin volt alaszkai kormányzó 65-65 százalékkal. Eddig egyikük sem jelentette be, hogy indulni szándékozik az elnökválasztáson, de nem is zárták ki ezt a lehetőséget.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.