2009. szeptember. 10. 14:32 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 10. 14:35 Világ

Magyar-szlovák: Bajnai nem fogja felrúgni az asztalt

Lényegében Robert Fico szlovák miniszterelnöktől függ, milyen kimenetele lesz a magyar–szlovák miniszterelnöki találkozónak. Ha a szlovák fél hajthatatlan lesz is, arra azért nem kell számítani, hogy a magyar kormányfő felrúgja az asztalt. A HVG hetilap legfrissebb cikke a magyar-szlovák tárgyalásokról.

Világos és tiszta mandátummal vág neki a két ország közötti konfliktusok enyhítését célzó magyar–szlovák kormányfői találkozónak Bajnai Gordon – derült ki a magyar miniszterelnöknek a szlovák nyelvű Sme és a szlovákiai magyar Új Szó című újságban közölt cikkéből. A Nógrád megyei Szécsényben csütörtökön megrendezendő találkozó előtt a magyar diplomácia nyílt sisakos küzdelemre, a problémák megvitatására készült. Úgy tudni, Bajnai egyenesen azt javasolja majd, hogy Szlovákia „emelje vissza az európai normák szintjére a vitatott államnyelvtörvényt”, amire persze így, egy lépésben aligha van remény.

A nagy találkozás
Kövesse a két kormányfő találkozásával kapcsolatos híreket óráról órára a hvg.hu-n!
Ha a szlovák fél hajthatatlan lesz is, arra azért nem kell számítani, hogy a magyar kormányfő felrúgja az asztalt. A tárgyalásokon Bajnai mindenféleképpen rögzíteni kívánja a magyar álláspontot, mind a nyelvtörvény, mind pedig Sólyom László köztársasági elnök kitiltása ügyében, még akkor is, ha nem sok fogadókészség mutatkozik a kompromisszumkötésre. A realitások felől közelítve a mostani tárgyalásoktól egyébként is leginkább csak a megbeszélések folytatásának deklarálása várható. Ezt jelzi, hogy meghiúsulni látszik a visegrádi négyek hét végi találkozóján a kétoldalú államfői megbeszélés is.

A magyar álláspont mindkét vitatott esetben egyértelmű: mind a nyelvtörvény, mind az államelnök beutazásának megtagadása sérti az EU normáit, jogrendszerét, és mindenekelőtt értékközösségét. Ezért a szlovák fogadókészség hiánya esetén Magyarország továbbra is folytatná azt a nemzetközi diplomáciai offenzívát, amelyet a nyár közepén, a nyelvtörvény elfogadása után elkezdett.

Tüntető Szécsényben, a Bajnai-Fico találkozó helyszínén
© MTI
Ebben az offenzívában a magyar kormány sikereket tud felmutatni, annak ellenére, hogy a szlovákok mindenáron szeretnék a nemzetközi színtértől távol tartani a vitát. Eddig az európai szervezetek látványosan hátat fordítottak, ha ilyen konfliktusokkal szembesültek, ez a hagyomány azonban megtörni látszik, nem utolsósorban azért, mert a hírek szerint komoly megrökönyödést váltott ki a magyar államelnökkel kapcsolatos eljárás. A szlovákok teljesen fals módon hivatkoztak ugyanis egy EU-s irányelvre a beutazás megtagadásakor, amiért Brüsszelben sokan azt sem tartják lehetetlennek, hogy a schengeni szabályok megsértése miatt perelni lehet Szlovákiát. E változást tükrözi, hogy a soros svéd EU-elnökség komolyan foglalkozik a szlovák–magyar konfliktussal. Carl Bildt svéd külügyminiszter Stockholmban arra is hajlandó volt, hogy részt vegyen a magyar és a szlovák külügyminiszter tárgyalásain, és meghallgassa mindkét fél álláspontját. A színfalak mögött pedig még nagyobb az aktivitás, mindenekelőtt a német kormány győzködi a feleket a tárgyalásos út igénybevételére.

De nemcsak a kormány, hanem a magyar parlament is eljárt ez ügyben. Szili Katalin házelnök vezetésével magas rangú, valamennyi parlamenti párt képviselőiből álló küldöttség látogatta végig az Európai Parlament pártjait. Fogadta a küldöttséget minden párt frakcióvezetője, az EP elnöke, a lengyel Jerzy Buzek pedig nyíltan is kritizálta a szlovák nyelvtörvényt. A magyar EP-képviselők is aktívak a nyelvtörvény ügyében. A szocialista Tabajdi Csaba írásban kereste meg a nyelvi ügyekben illetékes EU-biztost, a román Leonard Orbant, a Fidesz EP-képviselői pedig azt tervezik, hogy ceterum censeóként minden felszólalásuk végén sérelmezni fogják a szlovák nyelvtörvényt.

A szlovák diplomáciát és a kormányt láthatóan váratlanul érte az európai érdeklődés az ügy iránt, amit ráadásul megfejelt, hogy szerencsétlenül kezelték az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának, Knut Vollebaeknek a nyelvtörvény ügyében írt állásfoglalását. Annak első mondata szerint legitim törekvés Szlovákia részéről a szlovák nyelv védelme, amit Pozsony úgy értelmezett, mintha ezzel zöld utat kapott volna a jogszabály. Ezért elutasította azt a magyar kezdeményezést, hogy a főbiztost vonják be a kétoldalú problémák tárgyalásába. A főbiztos viszont kilencoldalas állásfoglalásában számos problémát jelzett a törvénnyel kapcsolatban, amit a magyar parlamenti küldöttséggel való hágai találkozóján is kifejtett. Mindezek után a szlovák kulturális tárca bejelentette, hogy a szeptember elsején hatályba lépett nyelvtörvényhez nem készül majd végrehajtási rendelet, csak egy használati útmutató, egyben a szlovák kormány kezdeményezte, hogy a szlovák–magyar kisebbségi vegyesbizottság legközelebbi ülésén mégis vegyen részt az EBESZ főbiztosa.

Mire készül Pozsony: kihátrálás vagy konfrontáció? (Oldaltörés)

Mindezek arra utalnak, hogy Pozsony szeretné elvenni az ellene irányuló kifogások élét, és hajlandó lenne némileg visszavonulni. Hogy ez mennyire őszinte szándék, az kérdéses, hiszen például a múlt héten már körlevelet adott ki a szlovák posta arról, hogy munkavállalóinak szlovákul kell beszélniük. Bugár Béla, a Most-Híd nevű új párt elnöke egy szlovák tévéműsorban már példát is tudott mondani arra, hogy a posta dolgozói magyarok lakta területen is inkább szlovákul szólnak a magyar lakosokhoz, nehogy veszélybe kerüljön az állásuk.

Ficónak a mostani helyzet szerint tehát abban kellene stratégiai döntést hoznia, hogy megpróbál-e arcvesztés nélkül kihátrálni a számára a nemzetközi színtéren mind kellemetlenebbé váló helyzetből, vagy továbbra is a konfrontáció útját választja. A kihátráláshoz a magyar diplomácia minden segítséget megadhat neki – például nemzetközi közreműködéssel alakíthatnának ki közös álláspontot a törvényről –, ám kérdéses, hogy Ficót a belpolitikai szempontok mennyire motiválják a magyarokkal szembeni politikában. Egyelőre úgy tűnik, nagyon. Bár szeretne megszabadulni koalíciós társától, Jan Slotától, a Szlovák Nemzeti Párt (SZNP) elnökétől, ezt csak azon az áron tudja megtenni, ha szavazóit a saját táborába csábítja. Ezt kétféleképpen érheti el: korrupciós ügyekkel diszkreditálja Slota pártját, illetve a magyarok elleni fellépéssel. Korrupció márpedig akad Slota háza táján, Fico épp aznap vette el a környezetvédelmi minisztériumot ilyen ügyek miatt a nemzetiektől, amikor először bejelentette tiltakozását Sólyom László látogatása ellen. Slotáék persze egyből visszavágtak azzal, hogy kompenzációként igényt tartanak a kisebbségek ügyeivel is foglalkozó Dusan Caplovic helyére, de Fico, teljessé téve a megalázást, bejelentette, hogy semmiféle kárpótlást nem ad, és éppen Caplovicot nevezte ki a környezetvédelmi tárca élére azzal, hogy tisztítsa meg Slota kádereitől. Az SZNP persze lenyelte a békát, részükről nincs szó koalíciós szakításról, legfeljebb Fico teszi azt majd meg, ha politikai érdekei úgy kívánják.

A magyarokkal szembeni politikával viszont tartós népszerűséget lehet szerezni, és többek között ez tartja Slotát mindmáig felszínen. Ha Fico a választásokig engedékenyebb lesz a magyarokkal vagy a magyar kormánnyal szemben, az Slota malmára hajtja a vizet. Mint következetes magyarellenes politikus továbbra is számíthat majd annyi szavazatra, hogy parlamenti pártot vezessen. Éppen ezért, látva a nyelvtörvény körüli bizonytalanságot, Slota aláírásgyűjtést hirdetett meg „Szlovákiában szlovákul!” jelszóval, ezzel is erősítve politikai pozícióit.

A Magyar Koalíció Pártja (MKP) eközben könnyen légüres térbe kerülhet. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy a nyelvtörvény ügyében olyan közös magyar–szlovák megoldás születik, amely kielégíti a párt igényeit. E hét péntekén ugyanakkor a magyar parlamentben lesz a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ülése, amelyen az MKP politikusai is részt vesznek. Ezt viszont a szlovák pártok nem veszik jó néven, e részvétel ellen ugyanis már korábban parlamenti határozatot hoztak. Küszöbön van tehát az újabb konfliktusforrás, s kezelése nagyban függ a Bajnai–Fico-találkozó eredményeitől.

RIBA ISTVÁN

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.