2009. december. 18. 10:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 18. 09:58 Világ

Obama phenjani összekötő iroda létesítését javasolta

Barack Obama amerikai elnök azt javasolta az észak-koreai vezetésnek, hogy a két ország közeledése érdekében – a diplomáciai kapcsolatok felvétele nélkül – létesítsenek összekötő irodát Phenjanban már a jövő év elején – jelentette pénteken a Yonhap dél-koreai hírügynökség egy meg nem nevezett pekingi diplomáciai forrásra hivatkozva.

A javaslat abban a levélben szerepelt, amelyet az Egyesült Államok első észak-koreai különmegbízottja, Stephen Bosworth adott át a múlt héten az észak-koreai vezetöknek. Bosworth azzal a céllal utazott Phenjanba, hogy megpróbálja rávenni az észak-koreaiakat a nukleáris programjuk elvetéséről szóló nemzetközi tárgyalások folytatására. Obama azt írta a levélben, hogy az irodát abban az esetben lehetne létrehozni, ha Észak-Korea visszatérne a tárgyalóasztalhoz – mondta a pekingi forrás.

Egy neve elhallgatását kérő washingtoni külügyi forrás a minap a levél általános tartalmáról annyit közölt, hogy a phenjani rezsim választhat a további elszigetelődés vagy a nukleáris leszereléssel járó előnyök között. Bosworth személyében Obama első megbízottja utazott múlt kedden a külvilágtól hermetikusan elzárkózó sztálinista országba, ahol három napot töltött. Útjának végeztével elmondta: a tárgyalásokon egyetértésre jutottak abban, hogy újra kell indítani a nukleáris leszerelésről folytatott hatoldalú tárgyalásokat.

Egy dél-koreai jelentés szerint észak-koreai tisztségviselők azt kérték az amerikai elnöki megbízott látogatása során, hogy az ENSZ oldja fel a phenjani rezsim ellen hozott szankcióit. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa júniusban szigorította meg az Észak-Korea ellen érvényben levő büntetőintézkedéseket, miután a korábbi tiltások ellenére Phenjan kísérleti atomrobbantást hajtott végre.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.