Az ausztrál bennszülöttek a társadalom peremére szorultak
Az ausztrál bennszülöttek évtizedeken át tartó mellőzöttségük, a velük szembeni rasszizmus és hátrányos megkülönböztetés miatt megbélyegzetté és életképtelenné váltak, ma is a társadalom peremén tengődnek – jelentette ki pénteken az ENSZ különleges jelentéstevője Canberrában tartott sajtótájékoztatóján.
Anand Grover két hete kezdődött missziója során felkereste az bennszülött közösségeket, és a látottakkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Ausztráliát fejlett és gazdag országnak ismeri, de megrendítők az őslakosoktól hallott történetek, megrázóak ezeknek a közösségeknek az életkörülményei, a rokkantság és a ma már megelőzhető betegségek elterjedtségének mértéke.
A jelentéstevő szerint az őslakosok jelentős részénél csorbát szenved a testi és a szellemi épséghez való jog, nincsenek kielégítve alapvető szükségleteik, korlátozott a lakhatáshoz, a tiszta ivóvízhez, az egészségügyi ellátáshoz és az oktatáshoz való hozzájutásuk. Grover aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Ausztrália nem ültette át jogrendszerébe az általa is aláírt nemzetközi szerződésekben foglalt emberi jogi normákat.
Az ausztrál bennszülöttek a kontinensnyi ország 22 milliós lakosságának két százalékát teszik ki. Az elmúlt évtizedekben több milliárd dollárt költöttek az őslakosok oktatásának és lakhatási helyzetének fejlesztésére. Ennek ellenére továbbra is a legszegényebb és leghátrányosabb helyzetű kisebbségnek számítanak az országban, születéskor várható élettartamuk 17 évvel rövidebb, mint a többi ausztrálé.
Grover november 23-án kezdte meg vizsgálódását Ausztráliában a kormány meghívására. A jövő év júniusában tárja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa elé jelentését az ausztrál őslakosok helyzetéről.