Visszaszorulóban az alultápláltság Brazíliában
A Zéró éhezés elnevezésű programnak köszönhetően Brazíliában sikerült látványosan visszaszorítani az alultápláltságot - közölte a FAO.
Az eredményekről Luis Inácio Lula da Silva brazil elnök számolt be az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) római élelmiszerbiztonsági csúcstalálkozóján.
Hat év alatt az alultápláltság 73 százalékkal, a gyermekhalandóság pedig 45 százalékkal esett vissza a FAO és a táplálkozáshoz való jogért felelős ENSZ-jelentéstevő, Olivier de Schutter szerint.
2003-ban, Lula első megbízatásának kezdetén több tucat szociális programot indítottak el a Zéró éhezés terv keretében. Ezek között szerepelt víztartályok felállítása az aszály sújtotta területeken, falusi lakosoknak nyújtott hitelek, élelmiszerosztás.
A legfontosabb intézkedések egyike az úgynevezett családi ösztöndíj volt, amelyet később számos afrikai és latin-amerikai országban is átvettek. Az 55 dolláros támogatást a legszegényebb családok kapták azzal a feltétellel, hogy gyermekeiket iskolába járatják, 37 millió iskolás gyermeknek pedig uzsonnát osztottak. Ma 12,4 millió család - a 190 milliós lélekszámú brazil lakosság egynegyede - részesül ebben a támogatási formában.
2003 és 2008 között a szegények aránya 28-ról 16-ra esett vissza a dél-amerikai országban, ami azt jelenti, hogy 19,3 millió embernek sikerült kiemelkednie a szegénységből - közölte Marcelo Neri, a Getulio Vargas Alapítvány társadalomtudományi központjának vezetője. A szakértő az okok között több kulcsfontosságú tényezőt sorolt fel: a kormány megfelelő gazdaság- és szociálpolitikát folytatott, aminek eredményeként a gazdaság stabilizálódott; általánossá vált az oktatáshoz jutás lehetősége; az utóbbi hat évben nőtt a gazdaság teljesítménye és a minimálbér; 8,5 millió új munkahelyet teremtettek és számos szociális programot indítottak.
Roberto Nasciemento, a Minas Gerais szövetségi egyetem társadalomtudományi szakértője szerint azonban továbbra is vannak jelentős szerkezeti problémák, hiányzik a minőségi képzés és a munkahelyteremtés a legszegényebb ágazatokban.
Brazíliában egy gazdag család három nap alatt költ el annyit, mint egy szegény család egész évben, és húsz év kell olyan színvonal eléréséhez, amely mindenki számára igazságosnak tekinthető - állapította meg tanulmányában nemrégiben a brazíliai gazdaságkutató központ.